Zmień swoje nastawienie i sposób myślenia


Autorem artykułu jest Radek Kordziukiewicz

Od samego początku naszego życia mamy wokół siebie ludzi, którzy powtarzają, że się nie da, że nie umiesz, że sobie nie poradzisz. To kształtuje Twój sposób myślenia o sobie i innych. Nie można się temu poddać.

W tym celu proponuję Ci zmianę sposoby myślenia. Dlatego proponuję Ci kilka punktów jakie pomogą w osiągnięciu tego celu:

1. Lokalizuj i eliminuj swoje ograniczenia

Człowiek podświadomie, mając zakorzenione niewłaściwe postawy, działa na własną niekorzyść. Przykładem takiej zakorzenionej postawy może być przykład dziecka, któremu się od małego powtarza, że u nas w rodzinie to nikt nigdy nie zrobił biznesu, więc nikt nie ma na to szans. To dziecko nawet jak jest dorosłe, ma w sobie ciągle to zdanie, które podświadomie na nie wpływa.  Przy każdej okazji gdy się coś nie uda, zostanie wytłumaczone tym zdaniem. A kolejne próby będą po prostu zanikać, do całkowitego zaprzestania prób. Proszę zwrócić uwagę, że stwierdzenie jest kompletnie bzdurne – bo czy ktoś kto nie zrobił nigdy biznesu, nawet nie próbował, może ocenić, że dziecko gdy dorośnie nie będzie w stanie tego zrobić?
    Jeżeli jest coś co Ci mówi, że się nie da, że taki/a jak Ty nie ma na coś szans, że to niemożliwe bo coś tam – to najpierw trzeba sobie to uświadomić, krok za tym pójdzie umiejętność zignorowania tego, a następnie kompletnego pozbycia się wpływu. W lokalizacji z czym jest problem mogą Ci pomóc pytania: dlaczego tego nie zrobiłem/am? Co mógłbym/mogłabym poprawić, żeby to zrobić? Czego muszę się nauczyć, żeby to zrobić? Co mnie powstrzymuje przed zrobieniem tego? Co mi przeszkadza we mnie? Itp.
Przykłady:
jeśli jesteś nieśmiały/ła – ćwicz prezentacje, zapisz się na zajęcia z prowadzenia prezentacji, itp.
jeśli masz problem z kontaktem z ludźmi – zorganizuj sobie spotkania z nowymi ludźmi, wstąp do klubu dyskusyjnego
jeśli nie wierzysz w jakieś przedsięwzięcie – znajdź ludzi, którym się to udało
itd. itd. itd.

2. Unikaj strefy komfortu

Wielu ludzi żyje z dnia na dzień, bez zastanawiania się co będzie jutro, za tydzień, za miesiąc, rok, 10 lat. Dlaczego tak się dzieje? Ludzie osiągają pewną strefę komfortu, poza którą nie chcą wychodzić. Taką strefą może być prozaiczny stan określonego poziomu zarobków, wystarczający na podstawowe potrzeby, stabilne zatrudnienie, aktualnie dobry stan zdrowia. Dla każdego człowieka strefa komfortu oznacza co innego. Gdy człowiek osiąga swoją strefę komfortu, przestaje wykonywać działania, które mogą go zmusić do opuszczenia tej strefy - rozleniwia się. Czyli tak de facto, przestaje stawiać sobie cele do wykonania, bo to zaburzy jego spokój i naruszy strefę komfortu, zmusi do działania.
Dlatego: UNIKAJ STREFY KOMFORTU.
Jak tylko poczujesz, że jest dobrze, to sygnał, żeby postawić sobie nowy cel. Stawianie sobie nowych celów, wyzwań prowadzi do osiągania ponadprzeciętnych rezultatów.

 

3. Korzystaj z wiedzy i doświadczenia innych ludzi

Większość ludzi osiągając pewien status, zapomina o tym, że świat idzie do przodu, że trzeba się kształcić, ciągle rozwijać. Najszybszym sposobem jest korzystanie z wiedzy i doświadczenia innych. Nie sposób w dzisiejszych czasach przeczytać wszystkich książek, spróbować samemu wszystkiego, powtórzyć błędy innych. Jeżeli się zamykamy na to wszystko, pozostajemy w swoim świecie, blokujemy dopływ sensownych informacji, eliminując przez przypadek te istotne.
Dlatego otwórz się na wiedzę innych, naucz się wybierać to co dla Ciebie jest najistotniejsze i potrzebne do realizacji Twoich celów. Załóż sobie, że każdy jest w stanie czegoś Cię nauczyć, niezależnie czy jest to Twój wróg, rywal czy przyjaciel. Korzystaj z ich wiedzy i doświadczenia.

 

4. Myśl i działaj pozytywnie

Bardzo ważnym elementem zmiany sposoby myślenia jest ciągłe wzmacnianie pozytywnych emocji i działań. Unikajmy negatywnych emocji pochodzących od ludzi w stylu "Nie da się", a lgnijmy do ludzi generujących emocje w stylu "zróbmy to", "da się","na pewno się uda". Druga grupa ma o wiele lepszy wpływ na nasze działanie, gdyż motywuje nas do właściwego działania. Należy się przyglądać ich działaniom i uczyć się samemu właściwych działań.

---

Blog o prowadzeniu biznesu i rozwoju ludzi

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Related Posts with Thumbnails

4 komentarze do “Zmień swoje nastawienie i sposób myślenia”

 1. Jak unikać osób, które mówią „Nie da się?”
  Co zrobić, kiedy tacy są najbliżsi przyjaciele, rodzina?
  Jak byc pozytwynym w świecie, gdzie tak wiele osób chodzi ze smętną miną i mówi, że się nie da…

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 2. Dobrze jest unikać ludzi ze smętną miną … to w zasadzie ci sami co narzekają i mówią „nie da się”.

  Jeśli są oni z grona przyjaciół i rodziny należy jednak spróbować zaszczepić im optymizm. To nie jest łatwe, ale właśnie własna postawa jest najlepszym narzędziem.

  Zarażajmy więc pozytywnym myśleniem i wielką mocą jaką ono posiada,
  a tych najbardziej odpornych unikajmy, bo wpływają na nas toksycznie i destrukcyjnie.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 3. Tylko w jaki sposob to robic?

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 4. Kiedyś słyszałam, taką historię:
  Żaby urządziły sobie konkurs i zaczęły się wspinać na wieżę Eifla.
  Tłum żab siedział pod wieżą i krzyczał nie dacie rady, szaleńcy, pozabijacie się.

  Żaby jedna po drugiej rezygnowały z pokonywania wysokości.

  Ostatnia wspinała się nadal. I Im bardziej tłum krzyzcał nie dasz rady, tym wyżej pięła się do góry.

  Aż w końcu jej się udało. Została bohaterem 🙂

  A kiedy zeszła na dół okazało się, że nie słyszała tłumu, ponieważ była głucha.

  I tak właśnie należy w życiu postępować. Tak jak ta żabka, być głuchym na słowa „Nie dasz rady”.

  Narzekający znajomi i rodzina to małe wyzwanie. Większe wyzwanie to lęki jakie nosi się w sobie.
  To od ich przezwyciężęnia trzeba zacząć.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*