Zasiłek rodzinny w Niemczech po rozwodzie – poznaj jego szczegóły

Opieka nad dzieckiem może stanowić spore wyzwanie, szczególnie dla osób, które podjęły decyzję o rozwodzie i zdecydowały się na przeprowadzkę za granicę. W takiej sytuacji rodzic ma chęć zapewnienia swojej pociesze wszystkiego, czego tylko potrzebuje czy zapragnie, jednak czasami brakuje na to środków finansowych. Co zrobić w takiej sytuacji? Jeśli wyjechałeś do naszych zachodnich sąsiadów i to tam zamieszkujesz czy legalnie pracujesz, to zasiłek rodzinny w Niemczech po rozwodzie może być rozwiązaniem właśnie dla Ciebie! Jak możesz go uzyskać? Jakie dokumenty są do tego niezbędne? Tych i wielu innych niezbędnych informacji dowiesz się, czytając ten artykuł. Miłej lektury!

Zasiłek rodzinny w Niemczech po rozwodzie - co powinieneś wiedzieć

Zasiłek rodzinny, fachowo zwany Kindergeld, to pomoc finansowa dla rodzin, w których przynajmniej jeden z rodziców pracuje za granicą, w tym przypadku na terenie Niemiec. Jest on przyznawany przez Familienkasse - Niemiecką Kasę Świadczeń Rodzinnych. Aby móc złożyć wniosek, opiekun musi być zatrudniony na terenie naszych zachodnich sąsiadów przez co najmniej 183 dni, czyli 6 miesięcy. Warto pamiętać, że zasiłek rodzinny w Niemczech po rozwodzie przyznawany jest także matkom, które samotnie wychowują dziecko lub dzieci w Polsce, podczas gdy ich ojciec przebywa i posiada legalne zatrudnienie na terytorium niemieckim.

Kindergeld mogą otrzymać osoby, których dzieci nie przekroczyły 25 roku życia i są w trakcie edukacji. Choć do ukończenia przez dziecko 18 lat zasiłek rodzinny w Niemczech po rozwodzie przyznawany jest bezproblemowo, to powyżej tego wieku należy posiadać odpowiednią dokumentację, poświadczającą ciągły tok nauki dziecka. Nie jest to regułą, jednak zdarzają się sytuacje, gdy urząd pracy zwraca się do rodziców z prośbą o przedstawienie stosownych dokumentów. Dlatego też warto przechowywać je przez co najmniej trzy lata, ponieważ ich brak może skutkować koniecznością zwrotu wypłaconych pieniędzy.

Zasiłek rodzinny w Niemczech po rozwodzie - dokumenty

Aby móc wnioskować o uzyskanie zasiłku rodzinnego na terenie Niemczech, konieczne jest zebranie i przedstawienie odpowiedniej dokumentacji. Wśród niej nie może zabraknąć:

  • poświadczenia, które wydaje pracodawca, o okresie zatrudnienia na niemieckim terytorium, czyli Lohnsteuerbescheinigung lub Abrechnung,
  • aktu urodzenia dziecka bądź dzieci,
  • decyzji wydanej przez organ państwowy, poświadczającej o nieprzyznawaniu zasiłku rodzinnego w innym kraju.

Aby móc pobierać zasiłek rodzinny w Niemczech po rozwodzie, konieczne jest również podanie numeru rachunku bankowego, na które będzie on wypłacany.

Kinderzuschlag, czyli dodatek do zasiłku rodzinnego w Niemczech

Zastanawiasz się, czym jest wspomniany Kinderzuschlag? Jest to specjalne świadczenie socjalne, wypłacane rodzicom, których dochody nie przekroczyły określonego progu. Podobnie jak w przypadku Kindergeld - przyznaje się je na dziecko, które nie ukończyło 25 lat. O czym powinieneś pamiętać, wnioskując o jego przyznanie? Jest to pomoc finansowa, którą otrzymuje zawsze tylko jedna osoba, czyli w przypadku separacji lub rozwodu ten zasiłek rodzinny w Niemczech zostanie wypłacony tylko jednemu z rodziców. Nie ma możliwości starania się o uzyskanie samego Kinderzuschlag. Jest ono wypłacane wyłącznie z Kindergeldem, czyli tradycyjnym zasiłkiem rodzinnym.

Choć uzyskanie zasiłku rodzinnego w Niemczech po rozwodzie może stanowić dla Ciebie wyzwanie, to na szczęście na rynku pojawiło się wiele firm, które z chęcią Ci w tym pomogą. Pamiętaj, że pomoc specjalistów znacząco zwiększa Twoje szanse na pozytywne rozpatrzenie Twojego wniosku.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*