Zapobieganie i leczenie przeziębień

1314903_medical_doctor[1]

Przeziębienia są powodowane przez wiele różnych wirusów i serotypów wirusa, które na dokładkę mutują szybko w organizmie ludzkiego gospodarza. Znalezienie skutecznych metod leczenia i szczepionek jest bardzo trudne, więc najlepszym rozwiązaniem jest zapobieganie zakażeniu. Przeziębienie jest zakażeniem występującym głównie poprzez kropelki aerozolu (powstałe w wyniku kichania i kaszlu) lub dotknięcie zanieczyszczonego przedmiotu lub osoby. Do automatycznego wszczepienia sobie wirusa dochodzi poprzez dotknięcie nosa lub oczu. Najlepszym sposobem zapobiegania przeziębieniu jest ograniczenie rozprzestrzenieniu się wirusa, co osiąga się przez częste mycie rąk i przebywanie z dala lub w izolacji od chorych.

Jaka jest skuteczność poszczególnych leków bez recepty na przeziębienie?

1. Środki przeciwbólowe /przeciwgorączkowe
Podawanie dzieciom przez rodziców paracetamolu lub ibuprofenu, aby leczyć dzieci z przeziębienia nie jest żadnym panaceum. Chociaż mogą pomagać w walce z gorączką lub bólami mięśni, nie wpływają jednak na oznaki choroby górnych dróg oddechowych i objawy przeziębienia. Warto podkreślić, że paracetamol może w rzeczywistości powstrzymać przeciwciała neutralizujące wirusa, potencjalnie przedłużając działanie wirusa, a tym samym przedłużenie objawów przeziębienia.

2. Leki przeciwhistaminowe
Prowadzone badania wykazują spadek skłonności do kichania i swędzenia nosa po zastosowaniu leków przeciwhistaminowych u dorosłych. Leki te, jako przydatne w leczeniu alergii, jej oznak i objawów, które przypominają przeziębienie, nie okazują się jednak skuteczne w leczeniu przeziębień u dzieci.
Wiele środków bez recepty przeznaczonych do stosowania u dzieci, jako „objawowych” przeciw kaszlowi i przeziębieniu, zawiera środki lecznicze przeciwhistaminowe pierwszej generacji, które mogą mieć istotne antycholinergiczne działania niepożądane. Zdarza się, że mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe, suchość w ustach, przyspieszenie czynności serca, a nawet zaburzenia rytmu serca, depresja centralnego układu nerwowego -pobudzenie lub halucynacje, a nawet depresja oddechowa.

3. Leki przeciwkaszlowe (leki na kaszel)
Trzeba zadać sobie pytanie, czy dobre jest leczenie kaszlu, ponieważ kaszel jest mechanizmem obronnym, który oczyszcza drogi oddechowe z wydzieliny i patogenów. Kiedyś nie miało to znaczenia, bo nie było lekarstwa na kaszel, które okazałoby się rzeczywiście lepsze niż placebo. Obecnie pojawiły się leki „tłumiące kaszel”, które przy prawidłowym podawaniu i nieprzekraczaniu dawki mają niewielką zdolność do powodowania działań niepożądanych. Wyższe dawki mogą jednak powodować poważne skutki w ośrodkowym układzie nerwowym, w tym halucynacje i inne niepożądane skutki uboczne. Wykorzystywana przez długie lata w leczeniu kaszlu u dzieci kodeina, jest przekształcana w wątrobie do morfiny. Stąd poważne, czasem śmiertelne powikłania związane z kodeiną, wśród których występują uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego u niemowląt i dzieci. Warto podkreślić, że osoby genetycznie predysponowane do szybkiego metabolizmu kodeiny w morfinę są szczególnie narażone na wysokie ryzyko poważnych działań niepożądanych wynikających ze stosowania produktów zawierających kodeinę.
Naukowcy amerykańscy z dziedziny pediatrii stoją na stanowisku, że brak jest należytych, wykonanych w warunkach kontrolowanych, badań naukowych potwierdzających skuteczność i bezpieczeństwo stosowania kodeiny w leczeniu kaszlu u dzieci, a w związku z tym należy unikać stosowania produktów zawierających kodeinę.

4. Antybiotyki i leki przeciwwirusowe
Fakty naukowe mówią, że antybiotyki nie pomagają w leczeniu typowego przeziębienia. Istnieją jednak zakażenia górnych dróg oddechowych, na które mogą być podane antybiotyki- np. infekcje ucha i zatok.
Trudności do stworzenia efektywnego środka przeciwwirusowego skutecznego przy przeziębieniach wynikają z ogromnej liczby wirusów i ich serotypów oraz łatwości, z jaką te wirusy podlegają mutacji. Z tych samych powodów niemożliwe jest opracowanie szczepionki przeciwko przeziębieniom.

5. Terapie aromatyczne
Terapie są powszechnie stosowaną formą walki z przeziębieniami. Środki zawierające niektóre kombinacje mentolu, kamfory oraz olejku eukaliptusowego (jak np. Vicks VapoRub) są powszechnie stosowane w leczeniu objawów przeziębienia u niemowląt i dzieci (choć nie są one zalecane do stosowania u dzieci w wieku poniżej 2 lat). Smarowanie klatki piersiowej, szyi lub pod nozdrzami (spotkałem również rodziców, którzy umieszczają je na podeszwach stóp ich niemowląt) na ogół przynosi ulgę w oddychaniu i drożności nosa, zmniejszenie objawów kaszlu u dziecka, obniżenie trudności podczas snu. Nie jest wskazane bezpośrednie stosowanie tych środków na nozdrzach, gdyż powodują one wzrost wydzielania mucyny w tchawicy, co wpływa - a w konsekwencji do wydzielania śluzu, niedrożności małych dróg oddechowych i zwiększonego oporu w przepływie powietrza w nosie.

sztuka bycia zdrowym -> dowiedz się więcej

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Related Posts with Thumbnails

3 komentarze do “Zapobieganie i leczenie przeziębień”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*