Zapalenie zatok przynosowych – jak zwalczyć infekcję?

Kiedy pojawia się katar i nieznośny ból głowy, myślisz: „za kilka dni mi przejdzie”. Jednak takie objawy nie zawsze świadczą o „zwykłym” przeziębieniu. Jeśli infekcja zajmie zatoki oboczne nosa, możesz potrzebować pomocy lekarskiej, ponieważ nieleczona choroba zostawia po sobie powikłania. Wiesz, jak skutecznie zwalczyć zapalenie zatok przynosowych?

Zapalenie zatok przynosowych – przyczyny i objawy

W wyniku obrzęku błony śluzowej, która wyściela nos i zatoki, ujścia zatok zostają zamknięte, a nagromadzona wydzielina sprzyja namnażaniu bakterii. Do zapalenia zatok obocznych nosa przyczyniają się infekcje górnych dróg oddechowych, alergiczny nieżyt nosa, wady anatomiczne (np. skrzywienie przegrody nosowej), a także mukowiscydoza, urazy twarzy i intubacja dotchawicza przez nos.

Kiedy chorujesz na zapalenie zatok przynosowych, cierpisz z powodu niedrożnego nosa, uczucia nabrzmienia twarzy i bólu głowy. Poza tym doskwiera Ci stan podgorączkowy lub gorączka, kaszel i przykry zapach ust. Pacjenci czasem skarżą się na ból i drapanie w gardle, wydzielinę spływającą po tylnej ścianie gardła i słabszy węch.

Zapalenie zatok – zawsze lecz do końca!

Zapalenie zatok przynosowych dzieli się na:

  • ostre – objawy nie ustępują przez 4 tygodnie;
  • podostre – utrzymuje się od 4 do 12 tygodni;
  • przewlekłe – trwa dłużej niż 12 tygodni.

Ostre zapalenie zatok przynosowych ma tendencje do samoistnego ustępowania – mimo to powinnaś skonsultować się z lekarzem. Choroba niekontrolowana lub leczona nieprawidłowo może prowadzić do rozwoju groźnych powikłań, w tym zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia skóry właściwej, ropnia oczodołu lub mózgu, zapalenia kości i szpiku kostnego. Tylko wczesna diagnostyka i właściwa terapia pod czujnym okiem specjalisty opanuje zakażenie i zapobiegnie komplikacjom.

Zapalenie zatok obocznych nosa – diagnoza i antybiotykoterapia

Doświadczony lekarz bez trudu rozpozna ostre zapalenia zatok przynosowych – diagnozę postawi na podstawie wnikliwego wywiadu z pacjentem i badania przedmiotowego. Ale w niektórych przypadkach specjalista może zlecić badania dodatkowe, np. RTG zatok, tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny głowy.

Bakteryjne zapalenie zatok obocznych nosa leczy się antybiotykiem – zwykle jest to antybiotykoterapia empiryczna, czyli lekarz dobiera najwłaściwszy lek, opierając się na swojej wiedzy i udokumentowanych badaniach klinicznych. Taka kuracja zwalcza większość bakterii powodujących zapalenie zatok przynosowych. Gdyby jednak nie przyniosła oczekiwanych rezultatów, możesz otrzymać skierowanie na badanie bakteriologiczne. Materiał do analizy pobiera się podczas nakłucia chorej zatoki. Wyniki badania pozwolą lekarzowi wdrożyć tzw. terapię celowaną, a więc uwzględniającą szczegółową ocenę wrażliwości drobnoustrojów.

Sposoby na zapalenie zatok – co przyniesie ulgę?

Najczęściej zapalenie zatok przynosowych ma podłoże wirusowe i wystarczy leczenie objawowe, by zwalczyć infekcję. Gdybyś jednak po kilku dniach kuracji nie czuła się lepiej, nie zwlekaj z wizytą u internisty. Jak łagodzić przykre dolegliwości?

Pozwól sobie na kilkudniowy odpoczynek w domu, w cieple i dużo pij – woda niegazowana i herbata z cytryną to dobry wybór. Włącz nawilżacz powierza i wzbogacaj posiłki aromatycznymi przyprawami – imbir i kurkuma naturalnie ograniczają infekcję. Gorączkę obniżysz przy pomocy ibuprofenu lub paracetamolu. Kiedy doskwiera Ci zatkany nos, sięgnij po wodę morską lub sól fizjologiczną i przygotuj sobie inhalację. Nieprzyjemne drapanie i ból gardła skutecznie uśmierzą leki z benzydaminą o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym, antyseptycznym i miejscowo znieczulającym. Możesz wybrać tabletki do ssania o ulubionym smaku, praktyczny aerozol lub płyn do płukania gardła i jamy ustnej.

lek. med. Damian Korzybski

Specjalista chorób wewnętrznych i specjalista chorób płuc

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*