Zakażenie chlamydią – częsty i dotkliwy problem

Chlamydioza to jedna z najczęściej występujących chorób bakteryjnych, które przenoszą się drogą płciową. Potrafi rozwijać się w utajeniu – i właśnie wtedy jest szczególnie niebezpieczna. Zaniedbana i nieleczona, może wywołać wiele groźnych powikłań. Wywołuje ją bakteria Chlamydia trachomatis, która atakuje obie płcie.

Chlamydia trachomatis – groźna dla obu płci

Na chlamydiozę szczególnie narażone są osoby, które nie stronią od przygodnych kontaktów seksualnych, mają wielu partnerów i nie stosują prezerwatyw. Najczęściej chorują młode kobiety – przed 25. rokiem życia. W większości przypadków choroba przebiega bezobjawowo, dlatego gros zakażonych pacjentów dowiaduje się o niej przypadkiem, np. przy okazji innych badań. Jednak niektórzy chorzy zgłaszają się do lekarza dopiero, gdy pojawią się powikłania. U kobiet dochodzi m.in. do zapalenia przydatków, a u mężczyzn do zapalenia najądrza.

Jeśli podejrzewasz, że dotknęła Cię chlamydioza, powinnaś zgłosić się do specjalisty. Często schorzenie nie daje typowych objawów. Gdy jednak wystąpią, możesz cierpieć z powodu upławów, pieczenia podczas oddawania moczu, nieraz pojawiają się krwawienia kontaktowe lub międzymiesiączkowe.

Panom, zakażonym bakterią Chlamydia trachomatis, doskwiera wyciek z cewki moczowej, ból podczas oddawania moczu, zaczerwienienie i świąd okolic ujścia zewnętrznego cewki moczowej. U obu płci w pewnych przypadkach może dojść zapalenia gardła, czasami chlamydioza obejmuje odbyt – gdy rozwinie się stan zapalny, towarzyszy mu ból, pieczenie i wydzielina z odbytu.

Jeśli zauważyłaś u siebie niepokojące objawy i przypuszczasz, że zaraziłaś się chlamydiozą, nie zwlekaj z wizytą u ginekologa – czas ma znaczenie. Jeżeli zgłosisz się do lekarza zbyt późno, mogą pojawić się niebezpieczne komplikacje. W niektórych przypadkach bakteria Chlamydia trachomatis przyczynia się do zapalenia narządów miednicy mniejszej, a także do niedrożności jajowodów, co czasem prowadzi do niepłodności. Zwłaszcza przyszłe mamy, które podejrzewają, że uległy zakażeniu, powinny bezzwłocznie skonsultować się ze specjalistą. Infekcja zagraża przebiegowi ciąży, a podczas porodu bakteria może przenieść się na maleństwo.

Chlamydioza – jak sobie z nią radzić?

Kiedy dowiesz się, że chorujesz na chlamydiozę dróg moczowo-płciowych, nie zapomnij powiadomić swoich partnerów (byłych i aktualnych). Oni również muszą poddać się badaniom i zaleconej kuracji.

Leczenie polega na przyjmowaniu leków przeciwdrobnoustrojowych – antybiotyku lub chemioterapeutyku – nifuratelu, który wykazuje silne działanie hamujące wzrost Chlamydia trachomatis. Skuteczny nifuratel przyspiesza leczenie zakażeń intymnych, zapobiega ich nawrotom i nie niszczy równowagi mikroflory pochwy (ale nie wolno łączyć go z alkoholem). Istnieją też leki z nifuratelem do aplikacji miejscowej (maści, globulki dopochwowe), które zawierają nystatynę, Dzięki temu zwiększa się siła działania obu substancji. Pamiętaj, że w czasie kuracji powinnaś powstrzymać się od współżycia płciowego.

Nieprzyjemne objawy infekcji intymnych, jak swędzenie, pieczenie, ból, zaczerwienienie i upławy, uśmierzysz, przemywając zewnętrzne narządy płciowe roztworem chlorowodorku benzydaminy. Lek działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, antyseptycznie i miejscowo znieczulająco.

Jeśli jesteś zdrowa, za wszelką cenę chroń się przed zakażeniem chlamydiozą. Współżyj z jednym, stałym partnerem (warto upewnić się, że jest zdrowy) i stosuj prezerwatywy. Pamiętaj o przesiewowych badaniach w kierunku chlamydiowych zakażeń układu moczowo-płciowego – zgłaszaj się na nie regularnie, nie przesuwaj terminów.

lek. med. Robert Makowski 

specjalista ginekolog- położnik

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*