Z kim do porodu – czyli wybór i rola osoby towarzyszącej

Standard okołoporodowy, czyli Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 września 2012 r., określające procedury postępowania w opiece nad kobietą i dzieckiem podczas ciąży fizjologicznej, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem (Dz.U. 2012 nr 0 poz. 1100) zapewnia kobietom możliwość rodzenia w obecności wybranej przez nią osoby.

Szpitale dysponują tak zwanymi salami do porodów rodzinnych, choć osoba towarzysząca nie musi być kimś z rodziny. Najczęściej obecni są przy porodach ojcowie, ale nie zawsze kobieta chce, by na sali był z nią mężczyzna. Coraz częściej kobiety rodzą w otoczeniu innych kobiet – matek, sióstr, przyjaciółek czy douli. Bez względu na to, kim jest osoba towarzysząca, odgrywa ona bardzo ważną rolę podczas porodu. Często zdarza się, że nie jest ona przygotowana na to, co będzie się działo podczas porodu i czuje się bezradna nie wiedząc, jak pomóc rodzącej. Okazując swoje zdenerwowanie, zagubienie czy nawet lęk z pewnością nie ma pozytywnego wpływu na rodzącą.

Aby jak najlepiej przygotować się do swojej roli, osoba towarzysząca powinna dobrze poznać oczekiwania rodzącej. Warto usiąść razem, najlepiej na kilka tygodni przed przewidywanym terminem porodu i omówić krok po kroku zadania partnera lub innej osoby towarzyszącej od momentu pierwszych objawów rozpoczynającego się porodu, aż do momentu, gdy mama z dzieckiem znajdą się na oddziale położniczym. Taki wstępny plan oszczędzi później zamieszania, np. w sytuacji gdy trzeba będzie zbierać się do wyjazdu do szpitala.

Od czego zacząć? Z pewnością warto zapisać się na zajęcia do szkoły rodzenia wspólnie z partnerem. Jeżeli ktoś inny będzie obecny przy porodzie, to również warto, żeby uczestniczył w wybranych zajęciach, np. gdy będzie mowa o pozycjach ułatwiających przyjście na świat dziecka czy o naturalnych metodach łagodzenia bólu porodowego. Im więcej o porodzie i jego przebiegu, będzie wiedział partner/-ka, tym będzie większym wsparciem dla kobiety. Jakiego wsparcia oczekuje rodząca? Przede wszystkim emocjonalnego. Czasem same słowa kierowane do niej mają większą moc niż inne techniki pomocnicze w porodzie. Kobieta, słysząc, że wspaniale sobie radzi, że świetnie jej idzie, cudownie rodzi, czuje, że nie jest sama, że jest przy niej ktoś, kto jest z niej bardzo dumny. Mówiąc krótko – dobrych słów nigdy nie za wiele.

Nieoceniona jest również pomoc fizyczna, szczególnie wtedy, gdy skurcze stają się coraz bardziej intensywne i dłuższe. Z reguły kobiety instynktownie przybierają pozycje ułatwiające poród. Osoba towarzysząca może być podporą, gdy kobieta stoi. Może pomagać usiąść na piłce, wejść na łóżko, przykucnąć na materacu itp. Czuwa nad rodzącą podczas korzystania z prysznica czy toalety.

Do zadań towarzysza porodu należy też zapewnienie rodzącej poczucia bezpieczeństwa i intymności. Takie drobiazgi, jak zamknięte drzwi czy przygaszone światło mają duży wpływ na samopoczucie kobiety w tych wyjątkowych chwilach.

W szpitalach często jedna położna musi zajmować się kilkoma rodzącymi równocześnie. Partner (lub inna osoba) stanowi łącznik między kobietą a personelem medycznym. Warto omówić z położną sytuacje, o których powinien ją poinformować, np. odejście wód płodowych. - mówi Anna Pomajda ze szkoły rodzenia "Rodzice bez obaw".

Plan porodu jest obecnie dokumentem obowiązkowym przy zgłaszaniu się do porodu w szpitalu. Wiadomo jednak, że nie zawsze poród przebiega tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Pewne sytuacje będą wymagały podjęcia decyzji już na sali porodowej. Tu również pomocna okazuje się osoba towarzysząca - to właśnie z nią kobieta może porozmawiać i wspólnie podjąć decyzję.

Rola partnera nie kończy się w momencie narodzin dziecka. Gdy ze względów zdrowotnych mama nie może zaraz po urodzeniu przebywać z dzieckiem (np. gdy poród zakończył się cięciem cesarskim), partner może kangurować maluszka do czasu, aż będzie mógł być przystawiony do piersi mamy. Tzw. kontakt „skóra do skóry” okazuje się mieć znaczący wpływ na kształtowanie się więzi między dzieckiem i rodzicami, jak również pozytywnie wpływa na rozwój samego dziecka. Nawet w ustawie traktującej o opiece okołoporodowej został on uwzględniony i wg niej powinien być realizowany, jeżeli tylko nie ma przeciwskazań ze strony dziecka.

Jak widać, osoba towarzysząca, która jest świadoma tego, w jaki sposób może być pomocna podczas porodu, to ogromne wsparcie dla każdej rodzącej kobiety. Dlatego też tak ważne jest, by przy porodzie była obecna osoba, która podoła swoim zadaniom. Porozmawiajmy szczerze z partnerem, przyjaciółką lub inną wybraną osobą, czy aby na pewno odnajdą się na sali porodowej. Wybór osoby towarzyszącej to nie szybka decyzja, warto podjąć ją wspólnie po rozważeniu wszystkich za i przeciw. Można również zdecydować się na poród w obecności doświadczonej douli, czyli kobiety, która przeszła specjalne szkolenia i udziela wsparcia emocjonalnego, fizycznego i informacyjnego kobiecie w okresie ciąży, podczas porodu i w połogu.

Artykuł pisany we współpracy z Anną Pomajdą z centrum "Rodzice bez obaw". Zajęcia dla kobiet w ciąży, nauka chustonoszenia, masaż shantala, zajęcia dla rodziców.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*