Wychowanie młodzieży w duchu patriotyzmu i dyscypliny


Zadania stojące przed instytucjami i organizacjami powołanymi do krzewienia idei patriotycznych i kształtowania właściwych postaw obywatelskich młodych pokoleń Polaków są niezwykle ważne, a jednak ich realizacja na ogół nie przekracza wpajania treści dostępnych w podręcznikach.

Szersza realizacja tych zadań jest szczególnie trudna w czasach „cywilizacji indywidualistów”, gdzie kult rzeczy materialnych oraz dominująca świadomość własnego „ego” stały się wyznacznikiem współczesnego życia ludzi. Na szczęście jest to jeszcze proces odwracalny. Trzeba tylko młodzieży zaproponować atrakcyjny sposób edukacyjny, w którym spotkają się z cennymi wartościami: szacunku do ojczyzny i drugiego człowieka, postaw pomocy i poświęcania dla innych – a przy tym uzyskają możliwość nabycia interesujących umiejętności, potrzebnych w normalnym życiu.

 

Czy w obecnych czasach jest zainteresowanie i potrzeba ze strony młodzieży na bardziej ambitne, a nawet stanowiące wyzwanie formy edukacji, inne niż oferują szkoły publiczne i niepubliczne ?
Okazuje się, że tak – chociaż stwierdzeniu temu towarzyszy zaskoczenie, wynikające z faktu jak nie wiele informacji oraz konkretnych przykładów można tutaj przytoczyć.
Cieszmy się, że jednak odpowiedź jest twierdząca i miejmy nadzieję, że za sprawą Fundacji ŚW. MARCINA PATRIA ET MISERICORDIA patriotyzm i altruizm nabierze właściwego znaczenia, zainteresuje i przyciągnie coraz więcej młodzieży oraz sympatyków.
             Ideą i jednym z celów Fundacji jest tworzenie i realizacja niecodziennej w obecnych czasach formy i programu wychowawczo–edukacyjnego. Twórcą i jednocześnie fundatorem jest ks. płk Dr Marek Wesołowski, który w 2009 r. ustanowił fundację, by już w 2010 roku utworzyć Liceum Akademickie Korpusu Kadetów, z siedzibą w Lipinach w powiecie przysuskim woj. mazowieckiego. Od września br. rozpocznie działalność nowa placówka, Liceum Kadetów nr 2 w Łysej Górze w powiecie brzeskim woj. małopolskiego. Aktualnie, do 23 czerwca trwa nabór uczniów do klas pierwszych w obydwu szkołach – zainteresowani znajdą więcej informacji na stronie szkoły.

Młodzież dzięki skoszarowaniu w internacie, nie tylko realizuje normalny program szkolny (z rozszerzoną matematyką i nauką języków ( angielski, niemiecki, rosyjski)), ale jednocześnie w duchu katolicyzmu ochoczo poznaje prezentowane w różnorodny, interesujący sposób zagadnienia z zakresu historii wojskowej, militariów, strategii, bezpieczeństwa, lotnictwa, prawa, pomocy medycznej, psychologii, survivalowa i inne. Jednym z ulubionych zajęć kadetów jest musztra i ćwiczenie innych, zdyscyplinowanych zachowań, przyjętych w wojsku. Znajdują też czas, na rozwijanie swoich indywidualnych zainteresowań i pasji, poprzez animowanie kół i pracowni zainteresowań. Podołanie i satysfakcja z udziału w zajęciach szkolnych oraz pozalekcyjnych jest uwarunkowane posiadaniem dobrego stanu zdrowia, predyspozycji psychicznych i osobowościowych oraz wyższej, niż przeciętna sprawności fizycznej. Kandydaci przyjeżdżają nie tylko z okolicznych miejscowości, lecz także np. z Warszawy, Kielc czy Lwówka Śląskiego. W pierwszym roku w Liceum powstała I klasa chłopców, a w drugim roku tzn.2011/2012 powstały:  I klasa chłopców i I klasa dziewcząt, bo jak się okazuje również płeć piękna jest zainteresowana zagadnieniami militarnymi i kształceniem ukierunkowanym na bezpieczeństwo narodowe.

             Na co dzień młodzież chodzi w mundurach polowych, a od święta w przepięknych, szytych na miarę mundurach wyjściowych, wzorowanych na historycznych mundurach kadeckich. Uczestnicząc w obchodach świąt, wydarzeń historycznych i innych imprezach publicznych Kadeci prezentują z powagą i dumą nienaganne zachowanie, do którego zobowiązuje noszenie munduru oraz doskonale wykonują widowiskowe elementy parady wojskowej. Wywołuje to prawdziwy zachwyt lokalnej społeczności, oficjalnych gości licznie odwiedzających Lipiny, oraz wszystkich osób cywilnych i wojskowych, które zetknęły się już z Kadetami.

Zamierzeniem Fundacji jest stworzenie w najbliższych latach kolejnych szkół licealnych i gimnazjalnych, w różnych rejonach Polski. Dotychczasowe dokonania Fundatora i osób zaangażowanych w rozwijanie szkół kadeckich wzbudzają szczery podziw coraz liczniejszej rzeszy osób i przysparzają sprzymierzeńców wśród rodziców, władz samorządowych, instytucji rządowych, struktur wojskowych, a nawet kręgów dyplomatycznych.

Skuteczne wpajanie patriotyzmu, prawości i odpowiedzialności zdecydowanie nie jest proste. Podjęta przez Fundację inicjatywa jest wyjątkowo cenna, ale najważniejsze jest dzisiaj, że wśród polskiej młodzieży są wciąż osoby chętne i gotowe z własnej woli wypełniać ponad czasowe idee Korpusu Kadetów.

Może własnie tu jest źródło tego co mają w głowie polscy dwudziestoparolatkowie.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Wychowanie młodzieży w duchu patriotyzmu i dyscypliny, 10.0 out of 10 based on 1 rating
Related Posts with Thumbnails

5 komentarzy do “Wychowanie młodzieży w duchu patriotyzmu i dyscypliny”

 1. młodzież tęskni może do czasów harcerstwa?
  🙂 … takie wyzwania są potrzebne w pewnym wieku

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 2. Wydaje mi się, że harcerstwo, kiedyś popularne teraz zanikło. Z pewnościa proponowana oferta wyróżnia sie od innych szkół i może byc kusząca dla młodzieży.

  Jeśli nie każdy jest w stanie podjąć nauki w takiej szkole, staje się ona czymś elitarnym, a przez to przyciąga młodych.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 3. Tak, zgadza się Pani Basiu, nie każdy jest w stanie podjąć nauki w tej szkole, ale wydaje mi się że jedyną barierą jest pokonanie zbyt wysokich kosztów utrzymania w tej szkole, opłata za czesne nie jest adekwatna do tego co szkoła zapewnia

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 4. No tak, jeśli czesne w szkole podstawowej w Warszawie wynosi 1000 złotych, to już wyobrażam sobie ile kosztuje liceum z z internatem i tymi wszystkimi dodatkowymi zajęciami i umiejętnościami dla kadetów.

  A swoją drogą tylko podziwiać osoby :), które podejmują się takiego wyzwania
  wychowawczego oraz organizacyjnego … bo prawość i patriotyzm to nie jest raczej na pierwszym miejscu w naszym systemie edukacyjnym 🙁 … niestety

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 5. It is the best time to make some plans
  for the future and it’s time to be happy. I have read this post
  and if I could I want to suggest
  you some interesting things or advice.
  Perhaps you can write next articles referring to this article.
  I want to read more things about it!

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*