Wychowanie ku przyszłości


W artykule: Co da nam przyszłość? postawiliśmy trudne pytanie o to w jaki sposób budować relacje z dziećmi i w jaki sposób je wychować, by były blisko z rodzicami na ich starość. Bycie razem oznacza tutaj chęć przebywania z rodzicami, radość ze wspólnie spędzanych chwil.

Kwestia wychowania potomstwa tak, by chciało być z rodzicami w trudnych momentach nie następuje z dnia na dzień, ale trwa przez lata.

Bardzo ważną rolę w wychowaniu dzieci odgrywa danie dziecku, a potem dorosłej osobie możliwości wyrażania siebie. Wbrew pozorom w wielu domach jest to trudne do osiągnięcia. Dlaczego tak się dzieje?

Kiedy dziecko jest małe i nie używa słów rodzice odczytują z jego zachowania, jakie ma potrzeby. Na pierwszym etapie rozwoju potrzeb tych jest kilka: dziecku powinno być ciepło, ale nie może być przegrzane, powinno być najedzone, wyspane i utulone przez mamę lub tatę.

Kiedy dziecko rozwija się, zaczyna mówić ma niejednokrotnie dziwne podejście do potrzeb, które rozpoznawać nauczyli się rodzice. Gdy jest zmęczone nie chce się położyć spać, gdy jest głodne nie chce jeść. W momentach buntu rodzic wie, że dla dobra dziecka warto zrobić coś innego niż to na, co ma ono ochotę.

Z czasem rozwija się w rodzicach zmysł "wiedzenia za dziecko lepiej" i robienia wszystkiego "w imię jego dobra". Czasem wbrew woli dziecka. Przy małym bobasie, który protestuje nie jedzeniem, gdy nie dostało kolorowej zabawki jest to dobre podejście. Gdy mamy do czynienia z dorosłym człowiekiem podejście takie potrafi oddalić dzieci od rodziców.

To wszystko robię dla Twojego dobra.
Jeszcze zobaczysz, że będziesz mi za to dziękować...

Kiedy dorosła osoba nie jest w stanie wyrażać siebie i żyć na swój sposób musi oddalić się od rodziców dla swojego własnego dobra. Niestety najbardziej cierpią na tym nieświadomi swojego błędu rodzice.

Czekam na Wasze komentarze
J.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Related Posts with Thumbnails

Jeden komentarz do “Wychowanie ku przyszłości”

  1. oj tak, pamietam jak mnie denerwowaly takie teksty od moich rodzicow.
    Potem jednak kiedy samemu jest sie rodzicem – ciezko przychodzi wyzbycie sie ich 🙁

    VN:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*