W jakim wieku wysłać dziecko na pierwszą kolonię?


Wszyscy rodzice zastanawiają się, w jakim wieku, po raz pierwszy wysłać dziecko na kolonię lub obóz?

Jedną z najważniejszych przesłanek do podjęcia decyzji jest chęć i entuzjazm samego dziecka do tego pomysłu, bo jeśli tych brakuje, to zdecydowanie wskazane jest odłożenie pomysłu na później.

Coraz częściej zdarza się, że już 5 i 6 latki zamęczają rodziców o zgodę na wyjazd, ponieważ bezpośrednio stykają się z reklamą atrakcyjnych, a więc bardzo kuszących wyjazdów dla dzieci w każdym wieku. Bardziej otwarte na nowe wyzwania są 8-10 latki, o osobowości dość pewnej siebie, które dobrze radzą sobie w grupie rówieśniczej. Dzięki temu nie potrzebują ciągłej obecności i pomocy rodzica, bo nie mają poczucia zagrożenia. Przejawem takiej natury jest radosna, beztroska postawa dziecka oraz aktywność i spontaniczność w zabawie. To właśnie takim dzieciom łatwiej jest nie obawiać się samodzielnego wyjazdu oraz rozstać się z rodzicami. Zdarza się to także wtedy, kiedy nadopiekuńczość w rodzinie jest dla dziecka ograniczeniem kreatywności i fantazji. Dodatkowo warto pamiętać, że obecnie dzieci od najmłodszych lat oglądają filmy z małymi bohaterami, spędzającymi pełne przygód, super wakacje na campusach, gdzie nie ma czasu na nudę.

Dlatego, chociaż czasami dorosłych dziwią oferty wakacyjne dla najmłodszych, to jednak sam fakt istnienia ofert świadczy, że są zainteresowani nimi odbiorcy: dzieci i rodzice.

 

W praktyce dość częste są przypadki wysyłania dzieci po raz pierwszy na kolonie lub obozy ze szkoły lub innego środowiska, które są dobrze znane dziecku  (np. domy kultury, ogniska, szkoły językowe). Jeśli w grę wchodzi wyjazd z biura organizującego wypoczynek, to najlepiej wysłać swój skarb w towarzystwie kolegi lub koleżanki, gdyż znając się, obydwoje będą czuli się raźniej pośród innych dzieci i łatwiej wspólnie stworzą dobre relacje z innymi uczestnikami oraz wychowawcami.

 

Wszystkich niedowiarków i sceptyków wysyłania kilkuletnich dzieci na kolonię czy obóz zapewniam, że jest to całkowicie realne, a przy dobrej organizacji kolonii dostosowanej do wieku uczestników dzieci wracają szczęśliwe, wypoczęte … i doroślejsze J. Oczywiście nie ma to żadnego związku z niepokojem odczuwanym przez rodziców, który jest jak najbardziej naturalny i na miejscu w tego typu sytuacji.

Aby powyższe zapewnienia nie były tylko pustymi słowami już wkrótce podzielę się swoimi osobistymi doświadczeniami i wspomnieniami związanymi z wyjazdem na pierwszą kolonię mojej 5 letniej córki. J

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 6.0/10 (1 vote cast)
W jakim wieku wysłać dziecko na pierwszą kolonię?, 6.0 out of 10 based on 1 rating
Related Posts with Thumbnails

6 komentarzy do “W jakim wieku wysłać dziecko na pierwszą kolonię?”

 1. dzieci lubią zmieniać zdanie: raz chcą … potem nie chcą
  – i to jest problem 🙁

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 2. A nie boicie się wysyłać 5-latków? Przecież to jeszcze takie małe dzieci.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 3. Nie bać jest niemożliwe.
  Decyzję, czy wysłać, rodzice muszą podjąć oceniając konkretną sytuację oraz ofertę kolonijną.

  Zapraszam do przeczytania następnego artykułu na ten temat, który ukaże się jeszcze dzisiaj.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 4. That’s really thininkg at an impressive level

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 5. Obecnie są dostępne bardzo dobre oferty kolonii i obozów,
  gdzie dzieci maja tak ciekawie i dynamicznie wypełniony czas, że nie mają czasu tęsknić za domem. To jest prawdziwy odpoczynek i frajda dla nich,

  ale nie ukrywajmy, że to również odpoczynek dla większości MAM, które mają możliwość spokojnie odetchnąć od codziennego zaganiania i odruchowego zachowywania się jak przysłowiowe „kwoczki” 🙂

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*