W jaki sposób najlepiej wesprzeć rozwój dziecka?


rodzice i dzieci
Po zajęciach w szkole dzieci rozwijają swoje talenty - uczą się śpiewu, gry na pianinie, języków obcych. Zajęcia te wzbogacają o aktywność fizyczną. Rodzicie cieszą się każdym osiągnięciem swoich dzieci i dopingują je, by te sięgnęły po więcej. Miło jest pochwalić się przed znajomymi osiągnięciami swoich dzieci. Po szkole przychodzą studia. Rodzice mówią z dumą - mój syn już studiuje.

Co jednak w sytuacji, gdy dziecko nie radzi sobie z tymi wszystkimi dodatkowymi kursami?
Gdy nie interesuje go gra na pianinie, albo nauka angielskiego?
Gdy zamiast na studia chce zrobić prawo jazdy na tira, albo marzy o zostaniu operatorem koparki?

Trudno przychodzi rodzicom przełkniecie tego, że ich dziecko wybrało inną drogę. Bardzo trudne jest pogodzenie się z faktem, że uzdolnieni rodzice mogą mieć przeciętne dzieci. Trudno jest cieszyć się tym, że dzieci mają zupełnie odmienne zainteresowania.

W takiej nieprostej sytuacji rodzice różnie reagują. Jedni nadal wpierają swoje dzieci. Inni usiłują za wszelką cenę przekonać swoje dziecko do robienia tego, co rodzic uważa za stosowne. Są też i tacy, którym zastała sytuacja sprawiła takie trudności, że nie chcą kontaktować się ze swoimi dziećmi, kiedy te są dorosłe.

To, w jaki sposób rodzice potraktują swoje dziecko odbije się na jego przyszłości. Brak zrozumienia ze strony rodziców może przyczynić się do zachwiania wiary w siebie dziecka, a w skrajnych przypadkach do problemów natury psychologicznej.

Sztuką jest zobaczyć dziecko, jakie jest naprawdę, odkryć ukryte w nim talenty i rozwijać je. Nawet jeśli są zupełnie inne niż te, które marzyły się rodzicom. Sztuką jest danie spokojnie rozwijać się swojemu dziecku, dać rozwijać się jego osobowości. Pozwolenie na wyjście dziecku spod ochronnego klosza rodziców jest trudnym, ale koniecznym przeżyciem do usamodzielnia się dziecka w społeczeństwie. Z pozoru niebezpieczne wypuszczenie dziecka na "wolność" daje mu możliwość rozwinięcia się w pełni.

Jolanta

Podziel się Twoją opinią na ten temat

---

ABC Mądrego Rodzica: Droga do Sukcesu

Dowiedz się, jak pomóc swojemu dziecku osiągnąć sukces i sprawić, aby było szczęśliwe.

"Szkoda że mnie tak rodzice nie prowadzili.."

Rafał Banaś

Więcej

Szkolny start dziecka

Jak przygotować swoje dziecko do rozpoczęcia szkolnej edukacji i zapewnić mu optymalne warunki do rozwoju?

Mądra książka napisana przez doświadczoną i wykwalifikowaną osobę.Zdecydowanie polecam.

XL

Więcej

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*