Udrażnianie kominów gwarancją bezpieczeństwa naszych najbliższych

Ubrany na czarno mężczyzna, mający na głowie cylinder, dźwigający drabinę i linę, wchodzący na wysokie budynki i czyszczący na nich kominy. Jeśli właśnie tak wyobrażasz sobie kominiarza i jego pracę, to w zasadzie masz rację. Dlaczego w zasadzie? Czyszczenie kominów jest bowiem tylko jedną z wielu wykonywanych przez niego usług.
144197682626805600

Co wchodzi w zakres pracy kominiarza? Oto czynności wyszczególnione na podstawie oferty, jaką przedstawia Zakład Usług Kominiarskich Janusz Mitas z Warszawy.

Czyszczenie przewodów kominowych

Zgodnie z przepisami powinno być ono dokonywane minimum dwa razy do roku w przypadku przewodów spalinowych, cztery razy w wypadku dymowych i jeden raz, gdy chodzi o przewody wentylacyjne. Naprawdę warto pamiętać o tej usłudze, gdyż ma ona znaczący wpływ na zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim mieszkańcom budynku. Tymczasem w wielu przypadkach zapomina się o niej lub nawet całkowicie lekceważy, czym sprowadza ogromne zagrożenie. Nagromadzona w kominie sadza jest bowiem łatwopalna, co doprowadzić może do tragicznego w skutkach pożaru.

Udrażnianie przewodów kominowych

Bywa bowiem tak, że komin z jakichś powodów może zostać zablokowany. I nie chodzi tu tylko o wymienioną przed chwilą sadzę. Bardzo często przyczyną niedrożności są... ptaki, które u wylotu przewodów kominowych budują swoje gniazda. Ponieważ blokują one wydostawanie się dymu, także mogą doprowadzić do powstania nawet śmiertelnego zagrożenia dla mieszkańców danego budynku. Tymczasem kominiarz - korzystając z odpowiedniego sprzętu: przebijaka i sprężyny kominiarskiej - usunie takie niedrożności, czym zagwarantuje bezpieczeństwo zarówno nam, jak i naszym najbliższym. A przecież właśnie na tym każdemu z nas zależy.

Raz do roku kominiarze dokonują także kontroli przewodów kominowych, by ustalić ich stan i sprawność. Czasami zachodzi również konieczność sprawdzenia jakiegoś trudno dostępnego miejsca. Kontroli takiej dokonuje się wtedy z użyciem specjalistycznej kamery kominowej.

Kolejna usługa jest szczególnie interesująca dla firm deweloperskich i osób prywatnych budujących swój dom. Jest nią odbiór przewodów kominowych i wydawanie zaświadczeń dotyczących dopuszczenia ich do użytku. Przed wystawieniem takiego dokumentu - wymaganego przez nadzór budowlany, gazownię czy sanepid - dokonywane jest oczywiście sprawdzenie, czy przewody te zostały odpowiednio wykonane i czy sprawnie przebiega wymiana powietrza.

W wielu domach i mieszkaniach zamontowana jest też instalacja gazowa. Jeśli więc dbamy o bezpieczeństwo nasze i najbliższych, powinniśmy poprosić kominiarza o dokonanie sprawdzenia jej szczelności.

Jest jeszcze wiele innych usług, takich jak na przykład sprawdzanie szczelności kominów, pomiar wymiany powietrza w pomieszczeniach czy montaż systemów kominowych. Jeśli zostaną one dokonane przez fachowców - a takimi niewątpliwie są kominiarze działający w warszawskim Zakładzie Usług Kominiarskich Janusz Mitas, mogącym pochwalić się dwudziestoczteroletnim doświadczeniem - zyskamy gwarancję, że możemy żyć i przebywać w naszych domach i mieszkaniach w pełni bezpiecznie.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*