Uczulenie na mleko – jak sobie radzić, gdy dotyka niemowlaka

Uczulenie na mleko wymaga od rodziców niemowlęcia wprowadzenia do diety hydrolizatów mleka krowiego wysokiego stopnia, w których białko poddane zostało niemal całkowitemu rozkładowi. Preparaty kazeinowe lub serwatkowe, w których zawartość dużych peptydów zredukowana jest do kilku procent są bezpieczne dla dzieci, u których stwierdzono tzw. skazę białkową. Czy wystarczy podać alergikowi preparat typu HA (hypoantygenowy)? Nie! Tego rodzaju mieszanka przeznaczona jest wyłącznie dla dzieci obciążonych ryzykiem wystąpienia alergii (nie tylko na mleko), czyli tych, u których w wywiadzie rodzinnym stwierdza się nasiloną tendencję do pojawienia się alergii, gdyż chorują rodzice lub rodzeństwo. Silne uczulenie na mleko może sprawić, że nawet hydrolizat wysokiego stopnia okazuje się szkodliwy. Wtedy lekarz pediatra przepisuje preparat mlekozastępczy na bazie aminokwasów, tzw. mieszankę elementarną.
jedzace-dziecko

Objawy alergii na mleko

Co powinno zwrócić uwagę rodziców, kiedy w grę może wchodzić alergia na mleko krowie?

  • Zmiany skórne (suchość, zaczerwienienie, łuszczenie, wypryski)
  • Problemy gastryczne: od nadmiernego ulewania, przez biegunki, bóle brzucha, po wymioty czy krew w stolcu
  • Problemy z układem oddechowym, które nie mają źródła w nim samym (świszczący oddech; nieustający nieżyt górnych dróg oddechowych, zwłaszcza katar)
  • Płaczliwość, nieustanne podenerwowanie, kłopoty ze snem

Jak łatwo zauważyć, są to objawy niespecyficzne: mogą pojawić się w przebiegu niemal każdej reakcji uczuleniowej, dlatego wnioskowanie na ich podstawie o uczuleniu na mleko wymaga poszerzonej i rzetelnej  diagnostyki. Warto przy tym pamiętać, że sam termin „uczulenie na mleko” jest nieprecyzyjny. Dziecko może być uczulone na białko mleka albo na cukier mleczny – laktozę. Już z tej prostej przyczyny podejmowanie jakichkolwiek zmian w diecie na własny rachunek jest niedopuszczalne. Partnerem w ich podejmowaniu musi być lekarz pediatra i alergolog.

Podczas wdrażanie do diety niemowlęcia preparatów mlekozastępczych albo hydrolizatów trzeba wykazać się sporą cierpliwością. Maluch w końcu przyzwyczai się do ich charakterystycznego smaku.

Uczulenie na mleko to nie wyrok!

Najlepszą profilaktyką w hamowaniu i odraczaniu reakcji alergicznych u niemowląt jest karmienie piersią co najmniej do ukończenia przez nie szóstego miesiąca życia. Przeciwciała zawarte w mleku mamy działają niczym naturalna szczepionka, chronią przed alergiami i enterowirusami. Kiedy dziecko karmione jest mlekiem modyfikowanym, alergie pojawiają się częściej. Sprzyja im także występowanie alergii w wywiadzie rodzinnym, zwłaszcza w najbliższej rodzinie. Jednak alergia na mleko krowie to nie wyrok! Paradoksalnie, im dziecko młodsze, tym łatwiej utrzymać dietetyczny rygor – wystarczy podać właściwą mieszankę. U dzieci starszych stosuje się dietę eliminacyjną. Warto pamiętać, że jeśli skłonność do alergii na mleko krowie jest rodzinna, mam karmiąca piersią (nawet jeśli ona sama alergikiem nie jest!) musi wyrzucić ze swej diety wszelkie produkty zawierające białka mleka czy cukier mleczny (laktozę).

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*