Sposoby na zatrzymanie postępującej wady wzroku

Kiedy okazuje się, że mamy wadę wzroku, często zastanawiamy się, czy mamy jakiś wpływ na to, czy nasz wzrok będzie się z czasem pogarszał. Czy da się całkowicie zatrzymać rozwój wady wzroku? Co zrobić, aby przestała się powiększać?

Czy da się całkowicie zatrzymać wady wzroku? (1)

Kiedy przychodzimy na świat, rozwój naszych gałek ocznych cały czas nie jest zakończony. Oczy małych dzieci są bardzo kuliste, a wraz z wiekiem zaczynają się coraz bardziej wydłużać. Niestety może się okazać, że nasze oczy, zamiast zatrzymać się na prawidłowym kształcie, cały czas się wydłużają, a my coraz gorzej widzimy z daleka. Powód tego stanu rzeczy nie jest do końca znany. Wiemy jednak na pewno, że na rozwój krótkowzroczności wpływają czynniki genetyczne, zmiany hormonalne w latach nastoletnich, problemy ze wzrostem ciała i gałek ocznych w okresie dojrzewania oraz długotrwała praca wzrokowa z bliska (czytanie, pisanie). Niestety te zmiany mogą się cały czas pogłębiać. Jak dotąd nie są znane sposoby na całkowite zatrzymanie wady wzroku. O pogarszający się wzrok można zadbać, ale nie ma żadnej gwarancji, że zastosowane metody zatrzymają rozwój wady wzroku.

Jak dbać o swój wzrok? (1,2)

Obecnie zaleca się, aby zawsze korygować krótkowzroczność za pomocą odpowiednio dobrych okularów albo soczewek kontaktowych. Na pogorszenie wzroku może wpływać również praca wzrokowa w nieodpowiednich warunkach. Dlatego pamiętajmy, że najlepiej jest pracować przy dziennym świetle, a jeśli musimy używać naszego wzroku przy sztucznym świetle, to miejsce pracy musi być dobrze oświetlone. Pracując przy komputerze, nie siadajmy przodem do okna ani zbyt blisko monitora, po 30 minutach dobrze jest zrobić sobie przerwę i popatrzeć w dal, pomrugać oraz w razie potrzeby zakroplić oczy.

Profilaktyka wzroku - dowiedz się więcej!

  1. Pogrzebielski A. Przeciwdziałanie pogłębianiu się wady wzroku https://okulistyka.mp.pl/lista/63099,przeciwdzialanie-poglebianiu-sie-wady-wzroku Data dostępu: 28.05.2017
  2. Krawczyk K. Jak dbać o wzrok? https://okulistyka.mp.pl/zdroweoczy/151481,jak-dbac-o-wzrok Data dostępu: 28.05.2017

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*