Partnerstwo

udany związek, szczęśliwy związek, dobre małżeństwo
 preparaty do wybielania zebów do kupienia przez internet

Skąd się bierze brak asertywności?

Autorem artykułu jest Tomasz Mocny

Skąd się bierze brak asertywności? Zazwyczaj z braku zaspokojenia ważnych potrzeb psychologicznych takich jak potrzeba akceptacji, bezpieczeństwa czy przynależności do grupy. 

Dlaczego niektórym osobom łatwo przychodzi zachowanie się w sposób asertywny, a niektórzy mają z tym duże problemy? Przecież patrząc z boku obie osoby mogą mieć ten sam poziom inteligencji i mogą nawet mieć podobną pozycję zawodową i osiągnięcia. Otóż zależy to od zaspokojenia pewnych podstawowych psychologicznych potrzeb, które nie mają nic wspólnego ani z inteligencją mierzoną standardowymi testami, ani z obiektywnymi osiągnięciami życiowymi czy zawodowymi. Przyjrzyjmy się bliżej temu, jakie są to potrzeby.

Po pierwsze jest to potrzeba bezpieczeństwa. Jeśli ona jest zaspokojona, to człowiek chętnie podejmuje nowe wyzwania i nie ma również problemu z wchodzeniem w sytuacje konfliktowe, ponieważ wie, że sobie z nimi poradzi i ostatecznie większość konfliktów zostaje rozwiązana szybko i nie przeradza się w jakąś wyniszczającą wojnę. Jeśli jednak brakuje poczucia bezpieczeństwa, to nie chcemy ‘się wychylać’ czy ryzykować konfliktu i przez to ustępujemy tam, gdzie nie powinniśmy.   

Inną głęboką potrzebą psychologiczną jest potrzeba przynależności go grupy. Jeśli wiemy, że nasza pozycja w grupie jest pewna, to będziemy swobodnie wyrażać siebie, mówić o naszych potrzebach i zaznaczać nasze granice jeśli to potrzebne, czyli będziemy w obrębie tej grupy zachowywać się asertywnie. Ale mają wsparcie kręgu znajomych, również poza tą grupą będziemy pewniejsi siebie i będzie nam to dawało wewnętrzną siłę by bardziej obstawiać na swoim. Z drugiej strony, jeśli czujemy że nasza pozycja w grupie jest słaba, a potrzebujemy czuć że gdzieś przynależymy, to może zwiększyć naszą uległość wobec różnych nacisków – możemy więc wtedy zachowywać się w sposób mało asertywny.

Z poprzednim punktem jest silnie związane pragnienie akceptacji i uwagi innych osób. W naszym społeczeństwie cierpimy na brak autentycznej uwagi drugiego człowieka. I jest to stan bardzo głęboko utrwalony i permanentny – jeśli pojawia się osoba, która okazuje nam taką bezwarunkową uwagę, to może zwiększyć szansę, że znajomość będziemy uważać za tak wyjątkową, że nawet będziemy w stanie dla niej nagiąć nasze własne granice jeśli pojawią się takie żądania z drugiej strony.  

---

Autor promuje wiedzę związaną z umiejętnościami komunikacji i poleca trening asertywności warszawa. By dowiedzieć się więcej, kliknij kurs asertywności

Artykuł pochodzi z serwisu
www.Artelis.pl

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Skąd się bierze brak asertywności?, 10.0 out of 10 based on 1 rating
Related Posts with Thumbnails

1 do wpisu “Skąd się bierze brak asertywności?”


  1. Kajka napisał(a):

    Jak radzić sobie, jesłi jest się w gruoie osób niezauważanym. Jak taka osoba ma przełamać siebie i być asertywnym?

    VN:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0.0/5 (0 votes cast)


Zostaw odpowiedź

*