Sex w czasie ciąży


Kwestia seksu w  czasie ciąży jest przedmiotem wielu kontrowersji. Wielu przyszłych rodziców obawia się, że sex może zaszkodzić dziecku. sex w czasie ciążyProblem ten jest tak naprawdę złożony z dwóch warstw - zdrowotnej i psychicznej. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo lekarz zazwyczaj informuje pacjentkę że sex jest w porządku, nie musi się martwić. Jednak zielone światło od lekarza niekoniecznie oznacza, że kobieta będzie miała na sex ochotę. Hormony ciążowe, krążące w organizmie mogą powodować bardzo zmienne nastroje - od zupełnego braku zaintersowania seksem po bardzo zwiększone libido. Podobnie, czasem mężczyźni mają kłopot z seksem, bojąc się, że mogą zrobić dziecku krzywdę lub nie mogąc pogodzić sobie w głowie roli małżonki jako jednocześnie matki i kochanki. Partnerzy powinni ze sobą rozmawiać o swoich odczuciach w ciąży, nie tylko skupić się na wyobrażaniu siebie jako rodziców, zastanawiać się nad porodem, opieką nad dzieckiem, ale też o swoich uczuciach, odczuciach, obawach, lękach. Takie rozmowy na pewno pomogą w zachowaniu zdrowych relacji, również seksualnych.

Jest kilka przyczyn dla których lekarz może zabronić seksu w ciąży:

  • kiedy kobieta miała historię poronień (najczęściej zakaz obejmuje wtedy pierwszy trymestr, ale może być dłuższy)
  • kiedy nagle pojawia się krwawienie z niewyjaśnionych przyczyn i gdy powtarzają się
  • kiedy kobieta urodziła przedwcześnie (zakaz dotyczy wtedy ostatniego trymestru lub jego części)
  • jeśli ciąża jest w jakikolwiek sposób zagrożona
  • jeśli kobieta często ma infekcje dróg rodnych lub moczowych
  • jeśli jest przodujące łożysko
  • jeśli kobieta jest w ciąży mnogiej (zakaz najczęściej w III trymestrze)

Jeśli jednak nie ma żadnych przeciwwskazań, to sex w czasie ciąży przez cały jej okres jest bezpieczny. Dziecko w brzuchu mamy jest bezpieczne dzięki wodom płodowym, które je otaczają. Dodatkowo jest też odgrodzone w macicy od środowiska zewnętrznego przez czop śluzowy, który zamyka jej szyjkę. Podczas stosunku należy zwrócić uwagę aby mamie było wygodnie i by nie było ucisku na brzuch.

W pierwszym trymestrze ciąży dozwolone są właściwie wszystkie pozycje, jednak też wtedy kobiety maja najczęściej najmniejszą ochotę na sex. Wiąże się to z dolegliwościami, takimi jak mdłości, wrażliwość na zapachy. Po ich ustąpieniu część kobiet czerpie dużą satysfakcję z seksu, gdyż lepiej ukrwione są narządy płciowe. Najlepszym okresem dla seksu jest drugi trymestr, gdy mija większość dolegliwości, a brzuch nie jest jeszcze zbyt duży. Unikać jednak należy pozycji, gdy kobieta leży na plecach, gdyż wtedy zwiększa się nacisk na żyłę główną dolną, co utrudnia powrót krwi do serca. W trzecim trymestrze znów może obniżyć się chęć na współżycie, czy to z powodu dyskomfortu związanego z wagą i dużym brzuchem, czy też z powodu coraz częstszego wyobrażania sobie roli matki i chęci jak najlepszego chronienia dziecka. Część par jednak czerpie również wtedy dużą satysfakcję z seksu, odkrywając nowe, bardziej sprzyjające pozycje.

Do objawów, które mogą kobietę zaniepokoić należą skurcze, które pojawiają się po osiągnięciu orgazmu. Jest to sytuacja normalna. Macica zresztą kurczy się znacznie wcześniej niż dopiero w trakcie porodu. W rzadkich wypadkach jednak może się taka zwiększona czynność macicy zakończyć poronieniem lub przedwczesnym porodem. Jeśli skurcze nie ustępują, konieczny jest jak najszybszy kontakt z lekarzem.

Generalnie powinno się również unikać pozycji związanych z bardzo głęboką penetracją, które mogą zbytnio pobudzić szyjkę macicy i wywołać delikatne krwawienia. W zdrowej ciąży takie krwawienie nie zagraża w żaden sposób dziecku, ale jak każde krwawienie powinno zostać skonsultowane z lekarzem. Nie ma więc potrzeby narażania się na dodatkowy stres i lepiej po prostu takich pozycji unikać.

Ponieważ męskie nasienie zawiera prostaglandyny, które przyspieszają zmiękczanie i rozwieranie szyjki macicy, często można znaleźć informacje, że sex to sposób na przyspieszenie porodu (jedną z metod indukcji porodu w szpitalach jest podanie żelu z prostaglandyną). Jednak przy prawidłowo rozwijającej się ciąży na takie ilości prostaglandyny, jakie są w spermie, szyjka macicy staje się wrażliwa dopiero pod koniec ciąży, w okolicy 38 tygodnia. Można więc wcześniej bez obaw nie używać prezerwatywy (oczywiście o ile nie są to jakieś przypadkowe kontakty seksualne), jednak jeśli partnerzy boją się, że mogą przypadkiem wywołać poród i z tego powodu powstrzymują się od współżycia, zawsze mogą prezerwatywy użyć.

sex w czasie ciąży 2Innym czynnikiem, który może przyspieszyć akcję porodową jest wydzielanie oksytocyny. Normalnie wydziela się ona przy pieszczeniu brodawek. Podobnie jak w przypadku prostaglandyny w spermie, raczej nie spowoduje akcji porodowej wcześniej niż pod koniec ciąży.

Sex może więc być miłym przyspieszaczem porodu lub jego induktorem w sytuacji, gdy minął już 38 tydzień i dziecko jest już gotowe do pojawienia się na świecie. Oczywiście nie można współżyć jeśli odpłynęły wody płodowe - jest to znak do udania się do szpitala, pospiesznego udania do szpitala, jeśli były one zielonkawe lub zabarwione krwią. W tym momencie pozostają już inne metody przyspieszania akcji porodowej, jak chodzenie, ćwiczenia z piłką i inne.

Dorota Barańska

---
Arkana seksu - ekstaza i jedność

Poznaj arkana seksu, dzięki którym wzmocnisz swój związek i doznasz wielu przyjemności.

Książka ciekawa...Dużo wnosi w życie erotyczne, urozmaicając je i powodując, że seks staje się naprawdę ciekawy...

Golicz Monika

Więcej

---

Szczęśliwe macierzyństwo i jego sekrety

Macierzyństwo i jego sekrety, czyli jak zostać mamą i nie zwariować w ciągu pierwszych kilku miesięcy?

"książka bardzo ciekawa mozna duzo rzeczy sie dowiedziec"

Anna Nowak

Więcej

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Sex w czasie ciąży, 10.0 out of 10 based on 1 rating
Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*