Rozwód bez adwokata – to możliwe

       Decyzja o rozwodzie to jedna z trudniejszych życiowych decyzji. Sprawa w sądzie to kolejne traumatyczne przeżycie dla obu stron. Wydaje się, że pomoc adwokata jest nieodzowna, jednak są takie przypadki, kiedy można samodzielnie doprowadzić do korzystnego dla siebie wyroku. Szczególnym rodzajem spraw są rozwody, których bezpośrednią przyczyną jest stosowanie przemocy fizycznej lub psychicznej wobec współmałżonka, a czasami także wobec małoletnich dzieci.

Statystyki nieubłaganie wskazują, że sprawcami przemocy są przeważnie mężczyźni, co oczywiście nie oznacza, że brak sytuacji odwrotnej. Stając przed sądem krzywdzone latami osoby – jednak zdecydowanie częściej kobiety, mogą samodzielnie udowodnić, kto ponosi winę za rozkład pożycia. Z tego względu bardzo istotne jest, aby podpowiadać kobietom, co pomoże im przekonać sąd. Jednym z takich elementów jest procedura „niebieskiej karty”, którą zakłada policja po interwencji, co zazwyczaj następuje po akcie przemocy, w okolicznościach domowej awantury. Ważne jest, że uruchomieni procedury oraz prowadzenie dokumentacji rozpoczyna się na wniosek osoby pokrzywdzonej.

Sąd rozpatrujący pozew o rozwód będzie mógł zapoznać się z dokumentacją zgromadzoną przez policję, a nawet przesłuchać policjantów. Ewidentne doznania przemocy fizycznej, potwierdzone obdukcjami lekarskimi stanowią niezwykle silną broń kobiety i umożliwiają jej samodzielne osiągniecie wyroku rozwodowego z orzeczeniem o winie. W ostatnim czasie sądy zaczęły także ze zrozumieniem wychwytywać i rozumieć mechanizmy przemocy emocjonalnej i psychicznej. Udowodnienie takiej przemocy uznawane jest za niezwykle trudne, jednak pewne zachowania mówią same za siebie i trzeba o nich opowiedzieć lub opisać w pozwie. Sądy, a szczególnie przyznajmy tu otwarcie: Sędziny nie bagatelizują kwestii dotyczących słownego poniżania, wymuszania określonego zachowania, zmuszania do intymnego współżycia, czy uzależnienia ekonomicznego, któremu tak często ulegają kobiety w dzisiejszych czasach.

       Dlatego nie należy się bać samodzielnego relacjonowania ciężkich przeżyć i sytuacji, bo to one zabrzmią w sądzie najbardziej wiarygodnie – bardziej niż rutynowe przemowy prawnika.

autor: Hanna

Władca Słowa

Dowiedz się, co i w jaki sposób mówić, aby stać się Władcą Słowa i ludzkich emocji oraz reakcji. Poznaj niezwykłą moc pozytywnego wpływania na ludzi.

"Książka, która uzmysławia nam wiele rzeczy z życia i kontaktów międzyludzkich. Otwiera oczy..."

Andrzej

Więcej

--
Jak pokochać siebie?

Poznaj sekret, jak skutecznie rozwiązywać problemy i osiągać życiowe cele.

"lektura pozwala przemyśleć wiele spraw, zrozumieć dotychczasowy sposób postępowania / myślenia / oraz poznać jego przyczynę, jednocześnie umożliwia inaczej spojrzeć na siebie samego oraz osoby nas otasczające, poprzez ćwiczenia dodaje wiary we własne siły, możliwości działania"

Więcej

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Related Posts with Thumbnails

10 komentarzy do “Rozwód bez adwokata – to możliwe”

 1. Wow, ciekawe informacje. Dziękuję.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 1.0/5 (1 vote cast)
 2. Ciekawe dlaczego wszyscy wynajmują adwokata do prowadzenia sprawy rozwodowej ?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 3. Być może po to, by czuć się pewnie, by mieć kogoś kto wesprze i pomoże w tym trudnym momencie.
  Gdy sytuacja w związku była bardzo napięta przeważa lęk o to, czy sprawa się gładko potoczy.
  Natomiast dzięki podanej w artylule procedurze niebieskiej karty można znacznie ułatwić sobie zycie i zaoszczędzić pieniądze na adwokata.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 1.0/5 (1 vote cast)
 4. Jestem adwokatem i zasadniczo zgadzam się z autorką artykułu. Trzeba być autentycznym i korzystać z prawa i procedur. Z jednym tylko nie mogę się zgodzić. Skąd pomysł, że wygłaszamy rutynowe przemówienia? To trochę krzywdzące, a wiem o czym mówię, bo od lat prowadzę sprawy rozwodowe i do tej pory nie zdarzyły mi się dwie takie same sprawy, co umożliwiłoby mi powtórzenie tej samej argumentacji. A adwokat do rozwodu to decyzja samego klienta. My naprawdę się na tym znamy. Można leczyć się u lekarza, można samemu. zależy od choroby. Ze sprawami sądowymi jest tak samo. Są sprawy, przy których asysta prawnika nie jest konieczna, są też takie, w których samodzielna obrona swoich interesów grozi ponoszeniem negatywnych konsekwencji przez całe życie. Ważne, żeby dobrze postawić diagnozę.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 5. Pani Agnieszko, a może Pan podać przykładowe sytuacje, kiedy można radzić sobie samemu, a kiedy pomoc prawnika jest konieczna?

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 2.0/5 (1 vote cast)
 6. Niestety nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Najłatwiej byłoby odpowiedzieć, że przy rozwodzie bez orzekania o winie brak adwokata nie będzie dotkliwy, ale to tylko pół prawdy. Sama wina, to jeszcze nie 100% sprawy. Są jeszcze często kwestie nie mniej ważne – związane z dziećmi: władza rodzicielska, alimenty, kontakty. Pamiętam sprawę, w której uczestniczyłam „zza pleców” doradzając klientce jak przeprowadzić rozwód. Klientka dziękowała mi jeszcze po sprawie, bo dzięki moim radom udało jej się zakończyć sprawę na pierwszej rozprawie. Jestem zdania, że zawsze warto skorzystać choćby tylko z jednej porady. Koszt takiej wizyty jest porównywalny z kosztem wizyty u lekarza, a uzyskana wiedza na temat swojej sprawy czasami – bezcenna.
  Zapraszam na mojego bloga, na którym poruszam nie tylko tematy ściśle prawne, ale też czasami te „okołorozwodowe”, także o prawnikach w sprawie rozwodowej: http://www.blogrozwod.pl/tag/adwokat/

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 1.0/5 (1 vote cast)
 7. Bardzo dobrze, że są blogi, takie jakie prowadzi Pani Agnieszka. Można z nich czerpać bardzo wiele cennych informacji, które pozwolą zweryfikować swoje pojecie i wyobrażenie, jak prawo reguluje różne kwestie czy sytuacje występujące w sprawach rozwodowych.

  Przygotowując się do założenia sprawy rozwodowej dobrze jest dowiedzieć się jak najwięcej, aby potem w sądzie nie otwierać z zaskoczeniem oczu i buzi.
  NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI – to powiedzenie jest i będzie aktualne.

  Oczywiście należy także skorzystać z porady prawnej – ale przy wyborze prawnika proponuję jednak poszukać specjalizującego się właśnie w sprawach rozwodowych.
  Jeśli w grę wchodzą kwestie przemocy w rodzinie, to pomoc prawną można uzyskać także w organizacjach pozarządowych działających na rzecz osób dotkniętych taką sytuacją.
  Najczęściej pomoc ta świadczona jest bezpłatnie.

  W wielu sytuacjach tego rodzaju wsparcie prawne może okazać się wystarczające, aby złożyć pozew o rozwód i wyrwać się z sytuacji, która z powodu braku pieniędzy na opłacenie adwokata wydaje się bez wyjścia. Niestety w dzisiejszych czasach, kiedy wiele osób pozostaje bez pracy, albo żyje na granicy przetrwania jest to spory problem.

  Pani Agnieszce Swaczyna tylko możemy gorąco dziękować, że dzieli się swoją wiedzą na blogu i innych portalach, gdzie pojawiają się problemy i prośby o porady z zakresu prawa rodzinnego.

  Dziękujemy 🙂

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 1.0/5 (1 vote cast)
 8. ja bym nie ryzykowała rozwodu bez adwokata, sama korzystałam z kancelarii http://bedelek.pl/ i bardzo dużo mi pomogli, bez nich kompletnie nie wiedziałbym co robić

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 9. Są przypadki proste i złożone.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 1.0/5 (1 vote cast)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*