Psycholog, albo psychoterapia


Autorem artykułu jest Tomasz Czyżewski

Potrzebujący pomocy, nim skierują się do do kogoś z zewnątrz z apelem o wsparcie, przez pewien czas próbują pomóc sobie na własną rękę. W końcu jednak czując się bezradni, wpadają na myśl, że najlepiej doradzi im psycholog, ten jednak nie uleczy kłopotów indywidualnych czy rodzinnych, tym zajmuje się psychoterapeuta. 

Czy wyłącznie psycholog przyniesie pomoc?

Psycholog pochwali się swoją profesjonalną mądrością i nawet wstąpi w serce zdruzgotanej osoby nadzieja. Jakieś rady będą przez pewien okres funkcjonowały, następnie jednak cała nadzieja gdzieś zginie, a uciążliwości wciąż pozostaną. Czy zawiniła mądrość, czy człowiek? Niektórzy będą oskarżać siebie, kolejni psychologa, a będą i tacy, którzy skrytykują mądrość. A problem jest fałszywie postawiony. 

Kompetencja psychologiczna nie wystarczy

Wiedza psychologiczna aż tak skutecznie nie pomaga dawać sobie rady. Gdy nam się w życiu nie udaje, to nie z tej przyczyny, że nie mamy dostatecznej wiedzy. Problem jest w psychice, gdzie jest coś, co hamuje rozwój. I wyraźnie w wewnętrznym konflikcie właśnie to „coś” posiada mocniejsze argumenty. Jakakolwiek zewnętrzna, najbardziej oświecona bodaj wiedza, nie zdoła wpłynąć na osobiste blokady, które wszyscy mają – a ponieważ nie z powodu braku informacji je posiadamy, zatem i nie wiedza je wyeliminuje. Dopiero docierając do istoty znalezionego w głowie konfliktu, będziemy zdolni  się od niego uwolnić i w rezultacie wyzwolić także mentalne zdolności. 

Jeśli nie psycholog, to kto będzie właściwy?

Nie odbywa się to w poradni psychologa, lecz psychoterapeuty. Tylko utrzymująca się jakiś okres, zbudowana na fundamencie zaufania więź pozwoli odkryć wewnętrzne atuty. Psychoterapeuta jest wyposażony w sobie właściwe umiejętności, by odkryć naturę klienta i ostatecznie spowodować postęp, równocześnie lecząc kłopotliwe trudności. To samo dotyczy nieporozumień małżeńskich i we wspólnotach domowych, także jeśli problem dotyczy dzieci. Psychoterapia przedstawia trafniejszą ofertę niż psycholog. W wielu miastach można znaleźć ośrodki psychoterapeutyczne, które specjalizują się w leczeniu problemów indywidualnych, kryzysów życiowych oraz kłopotów rodzinnych. Podsumowując, może należałoby jeszcze raz rozważyć rodzaj specjalisty, który najlepiej będzie mógł poradzić na przygnębiające dolegliwości, tak aby później ustrzec się zawodu.

Tomasz Czyżewski 

---

Tomasz Czyżewski, psychoterapeuta, strefadialogu.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

---

Jak ruszyć z miejsca

Choć w tym momencie Twój problem może wydawać się przeszkodą nie do ominięcia, są sposoby na to, aby z łatwością sobie z nim poradzić. Dowiedz się, jak ruszyć z miejsca i ułożyć plan działania, aby odzyskać komfort i normalność.

Więcej

---
---

Nieśmiałość - jak się jej pozbyć?

Poznaj najskuteczniejsze sposoby walki z nieśmiałością!

"Książka w porządku, można się z niej dużo dowiedzieć i przy odpowiednich chęciach także zdziałać. Polecam wszystkim nieśmiałym!!!"

Artur

Więcej

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.0/10 (1 vote cast)
Psycholog, albo psychoterapia, 9.0 out of 10 based on 1 rating
Related Posts with Thumbnails

2 komentarze do “Psycholog, albo psychoterapia”

 1. zawsze myślałem, że psycholog i psychoterapeuta, to w zasadzie to samo

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 2. Pewnie wiele osób nie widzi różnicy,
  ale jak podpowiada nam artykuł, ma znaczenie do kogo udajemy się po wsparcie.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*