Powieść „ZŁOŚĆ” już w sprzedaży – jakie niesie przesłanie?


W dniu 23 maja, w warszawskim TRAFFIC club odbyło się spotkanie autorskie z Panią Magdaleną Miecznicką, z okazji pojawienia się w sprzedaży powieści „ZŁOŚĆ”, zapowiadanej niedawno nowości Wydawnictwa Literackiego.

Istotą przesłania powieści jest przekonanie o słuszności przemian wewnętrznych głównej bohaterki, z cierpiącej tożsamości skonstruowanej od dzieciństwa w poczuciu krzywdy na wyższość wobec występujących postaci starszego pokolenia oraz zasobniejszych przedstawicieli europejskiej i amerykańskiej społeczeności. Wyższość ta bezpośrednio wynika z oczytania i znajomości literatury, znajomości języków i inteligencji. Bohaterka zmienia się z grzecznej dziewczynki w pewną siebie i silną i ostrą kobietę.
Autorka wyraża przekonanie, że najwyższy czas obalić mit i powiedzenie, że „co nas nie zabije to nas wzmocni”, jako nieprawdziwy i szkodliwy, ponieważ usprawiedliwiający doznawane porażki.

Podczas spotkania wyjawione zostały kulisy powstawania książki. Fabuła oraz postacie, nie mają genezy autobiograficznej, stanowią więc twórczość fikcji literackiej, ukazującą bardzo interesujący i obiecujący potencjał Pani Magdaleny. Klarowność fabuły, różnorodność postaci toczących między sobą dyskusje na zwyczajne tematy oraz malowniczość i piękno francuskiej riwiery, jako tła toczącej się akcji powodują, że nasuwa się myśl o doskonałym materiale na film. Jednak zamysłem Pani Magdaleny było raczej stworzenie dobrej, wciągającej powieści, jako rozrywki w przeciwwadze do filmów, które przekształciły już rzesze czytelników w znacznie łatwiejszą rolę widzów.

Książka oraz autorka wzbudzają spore zainteresowanie, które jest efektem prezentowania bardziej dojrzałej postawy młodego pokolenia Polaków, czujących się równoprawnymi obywatelami Europy. Pozbawieni polskiego kompleksu, wynikającego z położenia geo-politycznego oraz ekonomicznego są zdolni do wykorzystywania swojej indywidualności i wykształcenia, umieją kształtować właściwy dla naszych czasów światopogląd oraz całkiem dobrze odnajdować się we współczesnym świecie.

Można się spodziewać, że powieść „ZŁOŚĆ” odniesie wkrótce sukces. Celowo nie zdradzamy akcji - ciekawiej będzie zagłębić w jej klimat i psychologię.
Miejmy nadzieję, że czytelnicy odnajdą przyjemność w czytaniu oraz zechcą podzielić się na naszej stronie swoimi opiniami i refleksjami.

Zdjęcia ze spotkania znajdziesz tutaj

autor: Hanna Przybylska

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Related Posts with Thumbnails

3 komentarze do “Powieść „ZŁOŚĆ” już w sprzedaży – jakie niesie przesłanie?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*