Pierwsza miłość – pragnienie nastolatków

ręce i dotyk
Wraz z wiosną i słońcem, budzi się podekscytowanie i optymizm, że życie jest piękne. Z całą pewnością w szczególny sposób odczucia tego rodzaju są udziałem młodszego pokolenia – naszych dzieci w wieku gimnazjalnym i licealnym. Dla wielu z nich to niespokojny czas wyczekiwania na pierwsze miłosne emocje i uniesienia. To wiek, kiedy narasta chęć, aby doświadczyć tych osławionych „motyli w brzuchu”, odurzenia niesionego wiosennym wiatrem o zapachu jaśminu i bzu oraz bujania w obłokach przemierzających błękit nieba.
Czy jako rodzice jesteśmy wystarczająco dobrze przygotowani na ten nadchodzący czas – tak ważny dla młodości, a jednocześnie tak trudny dla nas.

Pierwsza miłość jest zawsze wielkim zapatrzeniem, które zapada głęboko w duszy i nie można jej wyrzucić z pamięci ani świadomości. Nastolatki nawet, jeśli o tym nie mówią rodzicom mają jednak typowe dla stanu zakochania objawy. Tracą zainteresowanie nauką, sprawami rodzinnymi, często nawet swoim hobby, bo najchętniej oddają się bujaniu w obłokach. Godzinami snują piękne wizje o tym, co jest przed nimi i nieco ze strachem myślą o odkrywaniu tajemnicy życia i wchodzeniu w dorosłość.

Rodzice zawsze obawiają się zbyt wczesnej inicjacji seksualnej. Równie duży niepokój wywołuje pytanie, czy przebieg tego w końcu nieuchronnego wydarzenia nie będzie miał charakteru wykorzystania lub skrzywdzenia naszego dziecka.
Czas dorastania ma swoje prawa. Pierwsze prywatki bez rodziców i powab tych momentów smakowania wina albo innego alkoholu - nawet jak wcale nie smakuje-mamy we własnej pamięci, i tego obawiamy się najbardziej.

Wielu rodziców próbuje o tym nie myśleć. Rodzi się też wątpliwość, czy rozmawiać na ten temat z córką lub synem, bo właściwie sprawy seksu pojawiają się każdego dnia w mediach, w szkole, w rozmowach rówieśniczych, że większość dzieciaków wie na ten temat bardzo dużo już przed wejściem w okres dojrzewania.

Całkiem nie rozmawiać i pomijać te tematy jest zwyczajnie niebezpiecznie, bo grozi osłabieniem bliskości i zakłóceniem otwartych relacji rodzic - nastolatek. Fajnym sposobem na przekazywanie życiowych doświadczeń i zadnia jest omawianie zaobserwowanych zdarzeń rzeczywistych, albo fikcji, stanowiących treści filmów, książek, artykułów dotyczących życia nastolatków. Jest to dobra okazja do dyskusji, w której ujawnia się sposób myślenia naszego dziecka. Używając rzeczowych argumentów, jako rodzice mamy okazję akceptować lub kontrargumentować, ukazując różnego rodzaju skutki takiego, czy innego postępowania lub zachowania.
Wydaje się, że to o wiele bardziej skuteczne oddziaływanie i edukacja, niż stosowanie surowych zakazów i kar.
Pamiętajmy, że te ostatnie są zwykle przyczyną buntu, a skrajnie mogą doprowadzić do negowania każdego zdania rodziców i całkiem odwrotnego zachowania niż to, jakiego pragniemy, jako kochający, odpowiedzialni opiekunowie.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*