Otyłość wśród najmłodszych – jak sobie poradził z nią Kalisz?

Z każdym rokiem rośnie liczba dzieci i nastolatków z nadwagą. Nasze pociechy nie uprawiają sportów, prowadzą siedzący tryb życia, cierpią na alergię i wady postawy. Czy to efekt specyfiki czasów, czy można zjawisku przeciwdziałać? Jak widać, tak.

Dziecięce Czwartki przed Ratuszem

Miasto Kalisz postanowił zaradzić temu problemowi wśród swoich małych mieszkańców. Przez cały sierpień w miejscowości promowany będzie zdrowy styl życia w formie zabawy powiązanej z nauką. W każdy czwartek miesiąca sierpnia pod miejskim ratuszem odbywać się będą kolejne zajęcia z ustalonego programu. Uczestnicy zapoznają się z zasadami zdrowego stylu życia i sposobu żywienia oraz przydatnymi ćwiczeniami ruchowymi. Inicjatywa jest częścią programu “Zdrowy Kalisz”, który ma na celu krzewienie idei zdrowego stylu życia wśród mieszkańców. Na tę chwilę, akcja cieszy się popularnością i poparciem obywateli Kalisza. Nic dziwnego; społeczeństwo zmaga się z problemami zdrowotnymi, takimi jak alergie, astmy, otyłość i wady kręgosłupa. Większość tych problemów jest wynikiem obecnego stylu życia - siedzącego, przed komputerem. Dzieci przestały bawić się na placach zabaw i podwórkach na rzecz siedzenia z tabletami i telefonami przyssanymi wręcz do rąk. Na szczęście, ta zła tendencja została już zauważona i nagłośniona, dzięki czemu istnieje bardzo duża szansa na zmianę dotychczasowych nawyków i wdrożenie nowych, zdrowszych.

Przykład Kaliski

Nie bez znaczenia są także nawyki żywieniowe; współczesny człowiek je żywność przetworzoną, mocno konserwowaną (wymogi importu), zatem niekoniecznie zdrową. Nie mamy czasu na szykowanie zbilansowanych posiłków, a czasem nawet na ich spożycie. Jemy o nieregularnych porach i tego samego uczymy niestety, naszych dzieci. Nie możemy się dziwić, że nie mają później zdrowych odruchów względem wybierania posiłków. Przykład Kaliskiej akcji społecznej i entuzjazm jej adresatów pokazuje jak bardzo inicjatywy tego rodzaju są potrzebne. Większość z nas ma świadomość istnienia problemu, lecz nie dopuszcza jej do głosu; wspólnie jednak można zdziałać o wiele więcej. Zaszczepienie zdrowych nawyków żywieniowych i zamiłowania do sportu wśród najmłodszych może zaowocować ich późniejszym podejściem do tych spraw w dorosłym życiu, na co bardzo liczymy.
Zapraszamy do Kalisza na Czwartki przed Ratuszem - przyjezdnym zaś polecamy nocleg w hotelu Calisia - http://www.hotel-calisia.pl/.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*