Ontogeneza – rozwój osobniczy człowieka

Każda osoba ma przed sobą tylko, a jednocześnie aż jedno życie do przeżycia. Od momentu poczęcia to momentu śmierci przechodzi się jednak przez wiele etapów polegających na rozwoju i wzroście. Przyjrzyjmy się podstawowym etap ontogenezy – rozwoju osobniczego człowieka:

Ontogeneza pod kątem biologii i psychologii

Ontogeneza to ważny termin obowiązujący w biologii i psychologii. Oznacza on rozwój osobniczy człowieka. Za pomocą ontogenezy można poznać jak rozwija się człowiek na przestrzeni swojego życia od poczęcia do śmierci. Z jednej strony ontogeneza polega na wzroście, czyli na przyroście ilościowym osobnika, który odbywa się tylko do pewnego momentu, a z drugiej strony polega na rozwoju, czyli na przyroście jakościowym osobnika, który odbywa się od początku do końca życia. Ontogeneza dzieli się to rozwój płodowy oraz zarodkowy. Na rozwój płodowy składają się etap zarodkowy i etap płodowy. Na rozwój pozapłodowy składają się etap noworodkowy, etap niemowlęcy, etap poniemowlęcy, etap dziecięcy, etap pokwitania, etap dojrzałości, etap przekwitania oraz etap starości (dowiedz się więcej).

Etap zarodkowy – 1 trymestr

Etap zarodkowy przypada na pierwszy trymestr ciąży. Z komórki jajowej i komórki plemnikowej powstaje zygota, która się dzieli tworząc zarodek.

Etap płodowy – 2, 3 trymestr

Etap płodowy przypada na drugi i trzeci trymestr ciąży. Tworzą się wszystkie narządy niezbędne do funkcjonowania osobnika, na czele z mózgiem, sercem i płucami, aż wreszcie dochodzi do porodu, czyli przyjścia na świat.

Etap noworodkowy – 1 miesiąc życia

Etap noworodkowy przypada na pierwsze tygodnie, mniej więcej pierwszy miesiąc życia. Następuje przystosowanie się osobnika do warunków życiowych.

Etap niemowlęcy – 1 rok życia

Etap niemowlęcy przypada na pierwszy rok życia. Kształtuje się strona fizyczna i strona psychiczna osobnika.

Etap poniemowlęcy – 2, 3 rok życia

Etap poniemowlęcy przypada na drugi i trzeci rok życia. Nadal trwa rozwój psychofizyczny osobnika.

Etap dziecięcy – 4-8 rok życia

Etap dziecięcy przypada mniej więcej od czwartego do ósmego roku życia. Osobnik z jednej strony rozwija się, a z drugiej strony wzrasta.

Etap pokwitania – 9-18 rok życia

Etap pokwitania, czyli dojrzewania, przypada mniej więcej od dziewiątego roku życia do osiągnięcia pełnej dojrzałości fizycznej i psychicznej, to do mniej więcej osiemnastego roku życia. Osobnik zyskuje możliwość do aktów prokreacji.

Etap dojrzałości – 19-50 rok życia

Etap dojrzałości przypada mniej więcej od dziewiętnastego roku życia do trzydziestego czwartego roku życia. Rozwój psychiczny dominuje nad rozwojem fizycznym osobnika, jak do tej pory to rozwój fizyczny dominował nad rozwojem psychicznym osobnik.

Etap przekwitania – 50-60 rok życia

Etap przekwitania przypada mniej więcej na pięćdziesiąty rok życia. Osobnik traci możliwość do aktów prokreacji.

Etap starości – powyżej 60 roku życia

Etap starości przypada powyżej 60 roku życia. Osobnik przechodzi metamorfozy stając się coraz mniej sprawny.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*