Nieplanowana ciążaNie każde dziecko jest upragnione i wyczekane. Mimo ogólnodostępnej wiedzy na temat ludzkiej płodności i antykoncepcji, w dalszym ciągu wiele poczęć jest nieplanowanych, a nawet przypadkowych. W zależności od sytuacji można sobie z tym lepiej lub gorzej poradzić, ale przede wszystkim przyszła matka musi otrzymać wsparcie.

Wielu współżyjącym kobietom, nawet jeśli są w stałych związkach o silnym podłożu emocjonalnym, towarzyszy strach przed ciążą. Miłość do partnera nie jest jedynym warunkiem założenia rodziny, potrzeba jeszcze wspólnych planów na przyszłość, dobrego zdrowia i stabilizacji finansowej. Jeśli tych elementów nie ma, to fakt, że poczęte zostało potomstwo może spotkać się początkowo z niechęcią lub odrzuceniem. Rodzice mają jednak pełnych dziewięć miesięcy, aby się oswoić z nową sytuacją życiową, a jeśli darzą się szczerym uczuciem, powinna ona tylko umocnić ich relacje.

Co innego, jeśli przerażony partner zostawi kobietę, która będzie musiała nie tylko poradzić sobie z opieką nad dzieckiem, ale także z samotnością. Zawiedzione zaufanie i początkowe trudności na pewno utrudnią wejście w nową relację. Jeśli jednak taka osoba otrzyma wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół, da sobie z pewnością radę. Już niejedna matka w podobnej sytuacji ukończyła studia, czy z powodzeniem kontynuowała działalność zawodową. Wbrew pozorom to nie finansowe, a emocjonalne potrzeby są w takim momencie najważniejsze.

Jeśli jednak dziewczyna nie może liczyć na wsparcie rodziców, którzy potraktowali to wydarzenie skrajnie, może zawsze zgłosić się po pomoc do psychologa, terapeuty lub opieki społecznej. W zależności od potrzeb, specjaliści zapewnią jej opiekę mentalną lub dach nad głową. A w chwili, gdy pozbiera się z traumy jakiej doświadczyła, będzie mogła rozpocząć nowe życie wraz ze swoim dzieckiem. Jest to na pewno sprawa trudna, ale żyjemy w takich czasach, że nikt nie myśli negatywnie o niezamężnych kobietach wychowujących dzieci.

Inną kwestią jest dobrostan rozwijającego się płodu, który w takiej sytuacji narażony może być na zaburzenia. Stres w ciąży jaki odczuwa matka może przyczyniać się do obkurczania naczyń krwionośnych w łożysku i niedostatecznej podaży tlenu i substancji odżywczych. Jeśli kobieta pali papierosy trudniej będzie jej rzucić, jak również trudno może być jej zrezygnować z picia alkoholu, przynajmniej na początku, gdy nie ma jeszcze wyraźnych oznak ciąży. Jeśli jest w trudnej sytuacji materialnej może się źle odżywiać. Dlatego ważne jest wsparcie ze strony pracowników społecznych, którzy odpowiednio przygotują dziewczynę do nowej roli.

---

Autorem artykułu jest Abete

---
Artykuł pochodzi z serwisu
www.Artelis.pl

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Related Posts with Thumbnails

2 komentarze do “Nieplanowana ciąża”

 1. Trudno liczyć na wsparcie pracowników społecznych – jeżsli nie mają wiedzy komu trzeba pomóc. Kobiety w takiej sytuacji popadają raczej w depresję niż zwracają się pomoc do służb publicznych 🙁

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 2. Niestety, tak to czesto wyglada i to nie tylko w przypadku ciazy. Rowniez,kiedy chodzi o pomoc socjalna dla najuybozszych nie wystapuj a po nia Ci,ktorzy sa najbardziej potrzebujacy. Czesto wstydza sie swojej sytuacji.
  Jednak, kiedy jest sie w trudnej sytuacji czasem trzeba odlozyc dume na bok i poprosic o pomoc.Tylko proszac mozna ja uzyskac.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*