Mechaniczne metody antykoncepcji – nie tylko prezerwatywy

Nie zawsze kobieta chce lub może przyjmować środki hormonalne zabezpieczające przed zajęciem w ciążę. Wówczas, kobiety sięgają po inne metody, które nie wymagają wprowadzania do organizmu substancji chemicznych i działają na zasadzie bariery utrudniającej plemnikom dotarcie do komórki jajowej. Co oprócz prezerwatyw zaliczamy do tej grupy?

Wkładka wewnątrzmaciczna

Inaczej nazywamy ją spiralą lub sprężynką. Spiralę zakłada lekarz ginekolog, np. Ginekolog - położnik Anna Kluz-Kowal. Wkładka wewnątrzmaciczna jest miękka i plastyczna. Rozpierając się w jamie macicy, wkładka wywołuje zmiany w jajowodach i błonie śluzowej, co zapobiega zapłodnieniu komórki jajowej i zagnieżdżeniu się zarodka. Dodatkowo, spirala ma działanie plemnikobójcze dzięki temu, jakim tworzywem jest pokryta (jony srebra i miedzi). Jest to wysoce skuteczna metoda antykoncepcji, która nie wpływa na jakość życia seksualnego ani na jakość pokarmu u kobiet karmiących.

Kapturek antykoncepcyjny

Jest to bariera w kształcie stożka lub walca. Kapturek, który zostanie prawidłowo założony, ściśle przylega do tarczy szyjki i w ten sposób izoluje macicę i jajowody od pochwy. Aplikuje się go bezpośrednio przed stosunkiem, a usuwa najwcześniej 8 godzin po stosunku. Usunięcie kapturka przypomina nieco usuwanie tamponu – wystarczy pociągnąć za nitkę wystającą z pochwy.

Aby metoda ta była skuteczna, konieczne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru kapturka. Niezbędna jest tu pomoc lekarza ginekologa.

Gąbka antykoncepcyjna

Niektóre metody antykoncepcji wymagają wprawy i dyscypliny, inne są bardzo łatwe w użyciu, np. wykonana z pianki poliuretanowej gąbka antykoncepcyjna. Gąbkę, podobnie, jak kapturek antykoncepcyjny, zakładamy przed stosunkiem, a usuwamy dopiero po około trzydziestu godzinach. W tym czasie kobieta może odbyć nawet kilka stosunków płciowych i nie wpływa to ujemnie na skuteczność gąbki. Ponadto, materiał, z którego wykonana została gąbka jest nasączony preparatem plemnikobójczym, co zwiększa poziom ochrony.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Mechaniczne metody antykoncepcji – nie tylko prezerwatywy, 10.0 out of 10 based on 1 rating
Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*