Lato – najlepszy czas na odpieluszkowanie?

Tak naprawdę każda pora roku jest na to dobra. Niemniej jednak latem może nam się to szybciej udać.
nocniczek

Dlaczego latem:
Jest ciepło i dzieci mogą biegać na golasa. Dziecko, które chcemy odpieluszkować będzie szybciej widziało efekt swoich działań, a my nie będziemy musieli tak często prać. Dobrze jeśli dziecko może biegać po działce, ogrodzie. Nie mamy wtedy zbyt dużego stresu związanego ze sprzątaniem każdej uronionej kropli moczu. Łatwiej się dziecko przemywa.
W ciepłe dni nie boimy się też o to, że dziecko się zaziębi. Jesteśmy spokojniejsi, a to w przypadku każdej zmiany jest ważne.

Kiedy jest najlepszy czas na odpieluszkowywanie?:

Są dzieci, z którymi sensowna jest nauka po drugim roku życia, ale są i takie, które tuż po pierwszym roku życia są w stanie nauczyć się sikać do nocnika. Część z rodziców pracuje też z trzylatkami tuż przed przedszkolem.

Jak rozpoznać, kiedy dziecko jest gotowe?
Nauka siusiania do nocniczka jest sensowna wtedy, gdy dziecku przeszkadzają mokre majteczki. Jeśli dzieciakowi nie przeszkadza mokra bielizna trudno zacząć jest naukę.

Gotowe dziecko, gotowy rodzic?:
W poradnikach często spotkamy tekst, iż ważne jest, by dziecko było gotowe na odpieluchowanie. Z doświadczenia dodam jednak, że istotne jest by i rodzice byli na to gotowi. Odpieluszkowanie, tak jak każde wejście w rutynę wymaga dużej wytrwałości. Cierpliwość się z pewnością opłaci. Ważne jest też, by rodzice, bądź nianie sprawujące nad dzieckiem opiekę mieli czas na wspólne przejście przez ten proces.
Bardzo trudno przebiega odpieluchowywanie gdy obydwoje rodzice pracują, a dziecko jest wciągu dnia w żłobku. Trudno wówczas o złapanie rutyny między jednym weekendem a drugim, co może być stresujące zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Niemniej jednak i w takiej sytuacji da się dziecko odpieluszkować. Najlepiej przeprowadzić całą akcję w czasie wspólnego urlopu.

Nocniczek:
Jest bardzo duży wybór na rynku nocniczków. Od tych najzwyklejszych poprzez grające i te, które wyglądem przypominają ubikację dla dorosłych.
Dzieci dadzą radę przyzwyczaić się do każdego nocniczka. Nie zawsze duża ilość gadżetów przełoży się na szybki sukces. Kwestię wyboru nocniczka pozostawiam więc rodzicom.

Początek:
Na początek warto dziecko oswajać z nocniczek, stawiać go w widocznym miejscu, opowiadać o nim. A przede wszystkim sadzać dziecko na nocniczek po posiłku, tuż po spaniu, przed kąpielą. Czyli wtedy, kiedy jest największe prawdopodobieństwo trafienia 😉
Jeśli natomiast dziecko nie chce siadać na nocniczek i nie da się je "zagadać" i pokojowo przekonać do siadania, warto wziąć pod uwagę przesunięcie terminu nowej nauki. Każde dziecko to mały indywidualista. Tak samo indywidualny może być też czas gotowości na przygodę z nocnikiem.

Celebrowanie sukcesów:
Każdy, najdrobniejszy sukces - nawet kilka kropli należy świętować. Brawa, okrzyk radości, przytulenie to dla dziecka największe wyróżnienie. Celebrować należy na początku nauki nieustannie, by dziecko samo zaczęło się cieszyć swoimi sukcesami i być z siebie dumne.

Następny poziom:

Kiedy dziecko zacznie częściej trafiać w nocniczek, można pomyśleć o ściągnięciu pieluszki w ciągu dnia. Warto być blisko dziecka, dopytywać je, czy chce siku oraz sadzać je po jedzeniu na nocniczek. Mały bobas jeszcze cały czas potrzebuje pomocy przy ściąganiu ubranka, powinniśmy być więc blisko malca.
Dobrze mieć też przy sobie szmatki, papier na wypadek awarii.

Spokój:
Rodzice przez czas odpieluszkowania powinni zachować spokój. Chwilę potrwa zanim dziecko nauczy się kontrolować swoje ciało. Na początku nauki wpadki bywają dosyć częste. Stąd ważna jest cierpliwość i duża doza determinacji.
Ważne jest też przygotowanie mieszkania. Masz drogi dywan? Zwiń go na czas odpieluchowywania i dostaw w kąt.

Wspieranie nauki:
Warto pomagać dziecku w opanowaniu nauki. Dobrze sprawdza się np. w sytuacji gdy masz obok ogródki działkowe: Konkurs dla dziecka z trafianiem w kwiatuszki przy drodze 🙂
Można też brać ze sobą nocniczek na spacer z maluchem.
Inną zachętą do nocnika mogą być kolorowe majteczki, postacie z bajek. Dzieci są dość przywiązane do pieluch, więc kolorowe ubranka mają czasem na nie zbawienny wpływ.

Odpieluszkowanie nocne:
Z nocnym odpieluszkowaniem należy poczekać do momentu, kiedy w ciągu dnia maluch jest suchy. Dzieciom trudniej jest zapanować nad ciałem, kiedy śpią.
Na łóżko należy położyć specjalny materac/matę. Dzięki temu w czasie nocnego wypadku materac będzie uratowany.
Nocne wpadki będą z czasem coraz rzadsze. Aż w końcu dziecko przestanie się posikiwać, a zacznie używać nocniczka, bądź toalety.
CAM01148

Toaleta:

By dziecko korzystało z wysokiego WC dobre jest mu kupić stopień i nakładkę na ubikację. Dzięki niej nasz mały bobas nie wpadnie do środka 🙂

Efekt jojo:
Może się zdarzyć, że dziecko, które jest odpieluszkowane wróci do starych zwyczajów. W przypadku małych dzieci nie powinno to być powodem do zmartwień. Jeśli jednak coś Cię niepokoi skontaktuj się z dziecięcym psychologiem.

Życzę Ci samych sukcesów 🙂

Powodzenia

Odpieluszkowywanie, odpieluszkowanie, odpieluchowanie, odpieluchowywanie

Licencja na ten artykuł

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 1.0/10 (1 vote cast)
Lato - najlepszy czas na odpieluszkowanie?, 1.0 out of 10 based on 1 rating
Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*