Konkubinat na co dzień


Konkubinat jest związkiem partnerów płci przeciwnej, czyli wspólnym życiem bez ślubu.
W polskim prawie nie jest usankcjonowane „zarejestrowanie” konkubinatu. Nie ma również uregulowań prawnych pomiędzy konkubentami, pomimo ze w praktyce bardzo często relacje i tworzenie wspólnego gospodarstwa domowego trwa latami w harmonii i miłości. W świetle prawa konkubina i konkubent są dla siebie obcymi osobami.
Może nie wszyscy, także osoby żyjące w konkubinacie wiedzą lub zdają sobie sprawę z kilku istotnych kwestii związanych z tą popularną w ostatnim dziesięcioleciu formą pożycia:

- dzieci- przyjście na świat potomstwa nie powoduje domniemania ojcostwa, wobec czego wskazane jest uznanie, przez złożenie przez ojca oświadczenia w USC w trakcie procedury zgłaszania urodzenia dziecka. Potrzebne jest wyrażenie zgody przez matkę dziecka na uznanie ojcostwa. Ustalenie ojcostwa może w razie konieczności być dochodzone na drodze sądowej, przy czym z powództwem może wystąpić tak samo matka, jak ojciec.
-prawa dzieci ze związków konkubenckich są takie same jak dzieci zrodzonych ze zwiazkow małżeńskich.

Ponadto:
-nie ma utrudnień ani ograniczeń w codziennych sprawach dot. odbierania przesyłek pocztowych i kurierskich, przekazów pieniężnych - prawo do odbioru jest powiązane i uzależnione od wspólnego zamieszkiwania.
- w sytuacjach związanych ze zdrowiem nie ma różnicy statusów małżonków i konkubentów, tak samo pacjent wyraza zgodę na udzielanie informacji przez lekarzy tym osobom.
- brak wspólnoty majątkowej łącznej oraz możliwości korzystania z przywileju wspólnego rozliczania się z podatku dochodowego od osób fizycznych,
- konkubenci nie są zobowiązani wzajemnie do alimentów
- brak dostępu do korzystniejszych stawek podatku od spadku i darowizn określonych dla I i II grupy podatkowej,
- nie następuje ustawowe dziedziczenie po sobie,

Wg danych GUS liczba osób żyjących w konkubinacie stale rośnie.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*