Kiedy dziecko z talentem sportowym ma szanse osiągnąć sukces?


 

       Całkiem często zdarza się, że rodzice dostrzegają u dziecka wyjątkowe predyspozycje sportowe. Ruchliwość malucha w połączeniu ze sprytem i odwagą podejmowania nowych, coraz trudniejszych ćwiczeń, może stanowić ważną przesłankę do zastanowienia, że być może mamy przyszłego sportowca, a może nawet mistrza.

Jak najwcześniej do zabawy w domu i w plenerze dobrze jest włączać różnorodne elementy sprawnościowe typu: skoki i podskoki, bieganie z obrotami i bez, turlanie, chodzenie na czworaka przodem i tyłem, fikołki na miękkim podłożu-te na początku z asekuracją osoby dorosłej, skłony, wiszenie na drabinkach, zabawy z obręczą „hula-hop” oraz oczywiście zabawy z piłka i pluskanie, jeśli w miejscowości zamieszkania jest basen. Większość dzieci uwielbia taką aktywność, a te, które naprawdę czują się w tych zabawach jak ryba w wodzie nie okazują znudzenia nawet po dłuższym czasie wykonywania tych samych lub podobnych czynności.

Właśnie na to rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę.

Uprawianie każdego sportu, na początku rekreacyjne a potem wyczynowe sprowadza się do dość monotonnego powtarzania podobnych ćwiczeń. Chodzi o nabycie umiejętności jak najlepszego zaangażowania całego ciała i umysłu w ruchu specyficznym dla danej dyscypliny i konkurencji.

Ogólna sprawność fizyczna dziecka i łatwość opanowania różnych ćwiczeń jest konieczna, aby nie zniechęcało się do uczestniczenia w zajęciach organizowanych w przedszkolu, szkole, a czasem w domach kultury lub ośrodkach sportowych.

Rodzice są bardzo dumni, kiedy widzą wyraźne postępy pociechy i lubią odkrywać u dziecka satysfakcję z samego faktu, że coś się udało, pomimo, że wcale nie było takie łatwe.

Chęć dziecka do pokonywania trudności to ważny symptom w rozwoju oraz bardzo ważny element psychiki, który jest niezbędny do osiągania wyników w sporcie. Kolejną fazą jest rozwijanie się ambicji oraz chętne podejmowanie rywalizacji. Rodzice powinni przyczyniać się do tego, wspierając i motywując dziecko do wiary w siebie.
Również obserwowanie reakcji na niepowodzenia daje rodzicom wskazówki, czy wpływają one demotywująco, czy wręcz przeciwnie: poruszają ambicję i dodają skrzydeł.

Bywa, że ta reakcja jest inna w zależności od rodzaju ćwiczeń, czy dyscypliny sportowej. Prawdziwa frajda i nie zważanie na upadki podczas szusowania na nartach, czy jazdy na rowerze, a przy tym chęć jeżdżenia do upadłego nie świadczy wcale, że z takim samym zapałem dziecko będzie grać w piłkę ręczną lub uczyć się przewrotów i mostków.

      Dziecko z silnie rozwiniętą pasją i duszą sportowca będzie poszukiwało drogi do samorealizacji, nawet, jeśli rodzice nie są świadomi jego sportowych talentów. Sprzyja temu „próbowanie” różnych sportów. Często dzieci dowiadują się w szkole, albo od rówieśników, gdzie są atrakcyjne treningi i z własnej inicjatywy proszą rodziców o zapisanie, aby mogły się nie tylko wyszaleć, ale także poznać, o co w danym sporcie chodzi.

To dobry sposób, aby odnaleźć sportową pasję, która może zaowocować karierą lokalna, ogólnopolską, a nawet międzynarodową. W dzisiejszych czasach za wynikami sportowymi idą również pieniądze: jako trofea lub od sponsorów, a sport dla utalentowanych ludzi staje się sposobem na życie.


      Warto, więc popatrzeć na swoje dziecko i przemyśleć, do jakiej dyscypliny ma ono predyspozycje fizyczne i psychiczne. Konieczne jest także upewnienie się, który sport najbardziej dziecko interesuje i pociąga - najlepiej podczas wspólnego oglądania zawodów na „żywo” lub relacji sportowych w TV. Zdecydowanie lepiej iść w kierunku wyborów dziecka, a nie własnych preferencji np. z powodu niespełnionych marzeń o sportowej karierze.

Masowy dostęp do uprawiania piłki nożnej zdominował ostatnio uwagę chłopców i rodziców, ale nie zapominajmy, że w wielu miastach nadal można uprawiać lekkoatletykę, tenis stołowy, judo, karate, akrobatykę sportową, gimnastykę artystyczną, skoki na trampolinie, crossową jazdę rowerową lub wyczynową deskorolkę albo wioślarstwo.

Dajmy uzdolnionym sportowo dzieciom szansę na odnalezienie swojej indywidualnej pasji, która zawsze pozytywnie ukształtuje osobowość i charakter, tak ważne dla dorosłego życia J

 

---

ABC Mądrego Rodzica: Droga do Sukcesu

Dowiedz się, jak pomóc swojemu dziecku osiągnąć sukces i sprawić, aby było szczęśliwe.

"Szkoda że mnie tak rodzice nie prowadzili.."

Rafał Banaś

Więcej

---
Mądre szczęśliwe życie.
Jak być szczęśliwym człowiekiem, który z łatwością rozwiązuje problemy, jakie życie stawia mu na drodze?

„Polecam książkę jako prezent dla młodych małżonków. Znajdą drogę do celu. Bez lektury – to nie jest możliwe! ”

Grzegorz Grefkowicz, właściciel drukarni cyfrowej

Więcej
---

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Related Posts with Thumbnails