Kalendarz ciąży – I, II, III trymestr

Powszechnie przyjął się podział ciąży na trzy trymestry, które umownie obrazują przemiany, jakie zachodzą w ciele przyszłej mamy, choć warto pamiętać, że każda ciąża jest inna. Najważniejsze są regularne badania, wizyty u lekarza i wnikliwa obserwacja zmieniającego się organizmu.

I trymestr ciąży

I trymestr trwa do 12. tygodnia ciąży. Na tym etapie w organizmie kobiety zachodzą duże zmiany hormonalne, które wpływają na samopoczucie. Z tego powodu mogą pojawić się: senność, zmęczenie, ogólne osłabienie, zawroty głowy. Do tego zwykle dochodzi huśtawka nastrojów, która z jednej strony może sprawiać, że kobieta w ciąży łatwo popada w rozdrażnienie, złość lub płacz, a z drugiej strony mogą ją rozpierać nieznane dotąd pokłady energii.

Pierwszy trymestr to czas, gdy u wielu przyszłych mam pojawiają się poranne mdłości czy wstręt do niektórych zapachów. Od ok. 7 tygodnia możliwe jest już przybieranie na wadze. Ze względu na rozwój gruczołów mlecznych powiększają się piersi, które stają się też obolałe.

Burza hormonalna ma wpływ również na stan cery, włosów i paznokci. Panie, które borykały się dotąd z trądzikiem, mogą nagle się cieszyć gładką cerę, a te, które wcześniej nie miały z nią problemów, mogą nieoczekiwanie borykać się z wypryskami. Dlatego warto już od pierwszych tygodni ciąży zmienić swoje nawyki – postawić na dietę sprzyjającą dziecku i przyszłej mamie, jak również więcej czasu spędzać na łonie natury i lepiej się wysypiać.

II trymestr ciąży

II trymestr ciąży trwa od 13. do 26. tygodnia.  Jest to czas, gdy burza hormonalna powoli ustępuje, choć nie całkowicie, gdyż działanie progesteronu sprawia chociażby, że macica uciska na pęcherz moczowy, co nie tylko zmusza do częstszego oddawania moczu, ale może być również przyczyną infekcji. Przesuwanie się narządów układu pokarmowego ku górze może natomiast powodować zgagę, a wolniejsza przemiana materii wywoływać zaparcia. Przybywające z każdym tygodniem kilogramy sprawiają, że możemy odczuwać ból pleców czy obrzęk nóg. A na brzuchu, pośladkach czy udach mogą pojawić się rozstępy.

Jednak największym przełomem drugiego trymestru ciąży są pierwsze ruchy dziecka, wyczuwalne już pod koniec 4. miesiąca. Jest to dobry moment na nawiązanie więzi z maluszkiem poprzez rozmowy czy „głaskanie” rosnącego brzuszka (źródło: kalendarz ciąży w BabyBoom.pl)

III trymestr ciąży

Trzecie trymestr ciąży przypada między 27. a 40. tygodniem ciąży, choć trzeba zaznaczyć, że rozwiązanie może nastąpić nawet w 42. tygodniu i nie jest to powód do niepokoju. Ostatnie trzy miesiące ciąży to czas, gdy jest „nas” coraz więcej, a to stanowi dobre usprawiedliwienie dla bezkarnego podjadania, dlatego warto uważać na dietę i szczególnie unikać słodyczy, których nadmiar może prowadzić do cukrzycy. Poza tym większa waga sprawia, że nogi i stopy stają się opuchnięte. Nie jest to jednak pretekst do tego, aby cały czas leżeć na kanapie, bo umiarkowana aktywność fizyczna, np. spacery czy pływanie, jest jak najbardziej wskazana -  przysłuży się poprawie ogólnego samopoczucia.

W trzecim trymestrze ciąży piersi stają się jeszcze większe, a na brodawkach może pojawić się tzw. siara, więc aby uniknąć takich niespodzianek, warto zaopatrzyć się w wkładki laktacyjne. Około 2-3 tygodnie przed porodem obniża się dno macicy i mogą pojawić się pierwsze „skurcze przepowiadające”, które nie mają jeszcze nic wspólnego z samym porodem. Sygnałem, że jest to ten „moment”, jest odejście czopa śluzowego, który dotąd zamykał szyjkę macicy.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*