Jakie zabawki wybierać dla dwulatka?

Autorem artykułu jest Orello

Jak wybrać odpowiednią zabawkę dla dwulatka? Takie oto pytanie zadajemy sobie, stojąc przed niezwykle ogromnym wyborem. Półki w sklepach uginają się od całej masy najróżniejszych zabawek, od najprostszych klocków po multimedialne małe komputerki. W tym wieku dziecko jeszcze  nam nie podpowie, co chciałoby dostać.

Na pocieszenie można jednak dodać, że dziecko w tym wieku ucieszy właściwie wszystko. Mając jednak na uwadze prawidłowy rozwój, stymulację poznawczą, możemy już od najmłodszych lat pomagać w tym rozwoju. Pomocne w tym będzie poświęcanie czasu i uwagi dziecku, włączanie się do zabaw, w których przydać się mogą zabawki edukacyjne.

Znając wiek i płeć, mamy już pewną wskazówkę. Ważne, by dostosować zabawkę do etapu rozwoju, w którym dziecko się znajduje. Dwulatek  lubi się poruszać, jest energiczny i wesoły.

Dziecko dwuletnie jest w wieku, kiedy interesuje go zwłaszcza otaczający świat, wszystko jest dla niego nowe. Przedmioty z najbliższego otoczenia są szczególnie ciekawe. Z tego względu popularnością będą się cieszyły zabawki przypominające sprzęty domowe typu: pilot, telefon, żelazko, wiertarka itp. W przyjemny sposób wprowadzają dziecko w świat dorosłych, role społeczne.

Okres dwu lat to czas, w którym następuje intensywny rozwój mózgu, dlatego warto wtedy zwrócić szczególną uwagę na zabawki, które będą  zmuszały do myślenia, np. proste dwuelementowe puzzle, układanki, kostki edukacyjne. W rozwoju ruchowym świetne będą jeździki, huśtawki, bujaki. Dziecko w tym wieku uwielbia tego typu zabawę, w czasie której się porusza.

W tym okresie rozwija się również mowa, nie należy więc zaniedbać tej strefy i dużo czytać, pokazywać i opisywać dziecku obrazki.

Chłopcy uwielbiają majsterkować, dlatego warsztat z młotkiem, śrubokrętem i innymi narzędziami, może się bardzo spodobać. Dziewczynki uwielbiają zabawę lalkami, tzw. bobasami, należy jednak zwrócić uwagę, by nie były one zbyt ciężkie.

Czasem nie warto iść utartym schematem podziału zabawek ze względu na płeć. Chłopiec też powinien uczyć się empatii i opiekuńczości, natomiast dziewczynkę może zainteresować parking z torami samochodowymi. Poszerzy to horyzonty dziecka i być może pomoże w przyszłych kontaktach z płcią przeciwną.

---

Mali Testerzy - testy, recenzje i niezależne opinie na temat zabawek od 0 do 100 lat.

Artykuł pochodzi z serwisu
www.Artelis.pl

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Jakie zabawki wybierać dla dwulatka?, 10.0 out of 10 based on 1 rating
Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*