Jaki jest wpływ rozwodu na dziecko?


Rozpad rodziny ma wpływ na wszystkich jej członków. Dorośli, a przynajmniej jedna ze stron często czują się pokrzywdzeni, nie zawsze są w stanie ułożyć sobie życie po rozwodzie. Jednak o wiele większe spustoszenie niż u dorosłych niesie rozwód rodziców u dzieci. Maluchy nie rozumieją, co się dzieje. Nie pojmują dlaczego mama nie chce już być z tatusiem, z wielu przykrych zatargów między rodzicami nie zdają sobie sprawy i ich nie rozumieją. Nie mają wpływu na przebieg decyzji rodziców. Stają się świadkami tragedii, która bardzo często w negatywny sposób odbija się na nich.

Jaki jest wpływ rozwodu na dziecko?

To, jak dobrze dzieci przejdą przez rozwód zależne jest w dużej mierze od ich bezpośrednich opiekunów. Dzieci, których rodzice się rozwodzą, alb w których rodzinach dzieje się coś złego mogą być nadpobudliwe, mieć trudności z koncentracją. A co za tym idzie mieć coraz gorsze stopnie w szkole i wymagać stałej opieki psychologa, czasami zażywać leki.


Dlaczego rozwód ma tak destrukcyjny wpływ na poziom wyników dzieci w szkole?

Emocje, szczególnie te negatywne mogą zaburzyć proces myślenia. Jak podaje Goleman* stale utrzymujące się przykre stany emocjonalne u dzieci mogą spowodować deficyt umiejętności intelektualnych, upośledzając zdolność dziecka do uczenia się. Za pracę pamięciową odpowiedzialna jest część mózgu zwana korą płata czołowego. Kora ta jest połączona z układem limbicznym. Stale połączenie pomiędzy korą, a ciałem migdałowatym (i powiązanymi z nim innymi strukturami układu limbicznego) umożliwia osobnikom ludzkim odczuwanie emocji oraz odgrywa kluczową rolę w podejmowaniu przez nas najbardziej istotnych decyzji życiowych. Z drugiej strony istnienie tego połączenia sprawia, że silnie przeżywane negatywne emocje lęku i złości mogą doprowadzić do powstania zakłóceń uniemożliwiających płatom czołowym pracę pamięciową.

W jaki sposób pomóc więc dziecku przejść przez rozwód?

Mądrzy rodzice decydując o tym, jak będzie wyglądał podział majątku i opieka nad wspólnym potomstwem cały czas powinni dawać dziecku maksimum pewności. Rozmowy z dzieckiem o tym, że chociaż mama i tata nie będą dłużej ze sobą mieszkać nie oznacza, że malec nie będzie widywał mamy, albo taty, bądź, że mamusia albo tatuś już go nie kocha.

Rodzice powinni unikać kłótni, w których dziecko jest kartą przetargową. Nie ma nic gorszego niż wmawianie dziecku, że tatuś gdy nas opuści to o Tobie zapomni, albo już Cię nie kocha.

Wręcz przeciwnie, im bardziej sprawa rozwodowa posuwa się na przód tym ważniejsze jest danie dziecku poczucia bezpieczeństwa. Ważne jest zapewnienie, że pomimo rozwodu dziecko jest nadal tak samo kochane przez obydwojga rodziców. Oprócz kłótni o alimenty warto wziąć pod uwagę psychiczne dobro dziecka i starać się tak ułożyć kontakty z eks-małżonkiem, by malec na tym jak najmniej ucierpiał.

Powodzenia
Jolanta

----

ABC Mądrego Rodzica: Droga do Sukcesu

Dowiedz się, jak pomóc swojemu dziecku osiągnąć sukces i sprawić, aby było szczęśliwe.

"Szkoda że mnie tak rodzice nie prowadzili.."

Rafał Banaś

Więcej

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 1.0/10 (1 vote cast)
Jaki jest wpływ rozwodu na dziecko?, 1.0 out of 10 based on 1 rating
Related Posts with Thumbnails

3 komentarze do “Jaki jest wpływ rozwodu na dziecko?”

 1. jestem po rozwodze, i sadze ze,nie z mojej winy,lecz sad widzial to inaczej, a moja ex zona przedstawils swiadkow, swojich rodzicow, ktorzy skladali, bezpodstawne zeznania, przeciw mnie, a zona, nienegowala, a podtrzymywala je, i sad, uznal je za wiarygodne,a odrzocil opinie, nt mnie kuratora, ktory opiekowal sie nami, wczesniej, i w opini ktorego, niebylo nic negatywnego, odn mnie, mojego postepowania, co do zony, i dziecka, tak samo jak sad, przyznal juz ex zonie, pelne prawa, do dziecka, a mi dal tygodniowo 3 dni, po 3 godz.widywania sie z dzieckiem, tymbardziej, ze sad wiedzial tez, ze zona, chorowala psychiatrycznie, na zaburzenia nerotyczne, co tez odrzocil,uznajac to, za nic nieistotnego. ADZIECKO, CHCIALO BY, BY MALZENSTWO NADAL TRWALO, BY ISTNIALA RODZINA, CO EX ZONA NEGUJE, I WCIZ JREST NA NIE, OBWINIAJAC MNIE, O WSZYSTKO, ale przez 6 lat, do powstania jej choroby, nie mowila, nic zlego, odn mnie, i gdzie tu jest prawo, ze chora psychiatrycznie osoba, dostaje wszystko, i ona ma tylko racje

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 2. Jeśli choroba ex żony będzie w negatywny sposób wpływała na opiekowanie się dzieckiem, to istnieje możliwość ponownego zwrócenia się do sądu o rozpatrzenie prawa do opieki, czy zwiększenia czasu widywania się z dzieckiem.
  Nie powinieneś jednak kierować się swoim poczuciem krzywdy ze strony ex żony i jej rodziny, ale przede wszystkim dobrem dziecka. To ono ponosi najcięższe konsekwencje rozpadu rodziny, a dodatkowo jest rozdarte pomiędzy rodzicami i nie chce dokonywać wyboru.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*