Jak zawrzeć umowę z deweloperem?

Chcąc kupić mieszkanie z rynku pierwotnego, od dewelopera, pierwszym krokiem będzie wybór pożądanej oferty, a następnie podpisanie umowy ze sprzedającym. Jak zadbać przy tym o swoje interesy i wykryć postanowienia umowy, które mogłyby być w przyszłości niekorzystne dla nabywcy lokalu mieszkalnego?
geometry-625155_1280

Cena najbardziej istotna

Dla kupujących nowe mieszkania bardzo istotne będzie wskazanie w umowie z deweloperem właściwej ceny za nieruchomość. Niestety, rzadko kiedy będzie ona ostateczna i sprzedający najczęściej pozostawiają sobie możliwość regulacji ceny, jeśli zajdzie taka potrzeba. Deweloper może zastrzec w umowie, że podniesie cenę, jeśli np. ceny materiałów budowlanych na rynku, znacznie wzrosną. Możliwa jest też waloryzacja ceny za mieszkanie z rynku pierwotnego.  Deweloper ma pełne prawo do umieszczenia takiego zapisu w podpisywanej z klientem umowie. Do czasu oddania klientowi lokalu użytkowego sytuacja gospodarcza wielokrotnie może ulec zmianie, dlatego warto się przed tym zabezpieczyć.

Dla klienta istotne jest, aby w umowie zawarto klauzulę możliwości odstąpienia od umowy przy zmianie ceny mieszkania, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. Jest to tzw. dobra praktyka, z której między innymi korzysta deweloper z Pruszcza Gdańskiego - ATRO Development.

Kiedy klient otrzyma klucze do mieszkania?

W wielu przypadkach kupujący podpisują umowę zakupu mieszkania w momencie, kiedy jego budowa znajduje się na bardzo wczesnym etapie. Każdy klient chciałby jednak wiedzieć, kiedy może spodziewać się otrzymania kluczy do swojego mieszkania. Taki zapis powinien się znaleźć w umowie z deweloperem. Najlepiej dla kupujących, aby termin wydania kluczy do lokalu i ustanowienia odrębnej własności mieszkania w formie aktu notarialnego był wskazany jako konkretne daty. Za ich przekroczenie deweloper może być obciążony karami finansowymi, które powinny zostać zastrzeżone w umowie. Jest to klarowna sytuacja dla obu stron podpisujących umowę kupna i sprzedaży nowego lokalu mieszkalnego.

Umowa z deweloperem powinna być zawierana w formie aktu notarialnego, co jest korzystne dla nabywcy lokalu mieszkalnego. Od tej zasady nie może być wyjątku. Przed podpisaniem umowy jest ona odczytywana przez notariusza w obecności obu stron. Jeśli cokolwiek pozostaje dla nabywcy mieszkania niezrozumiale, należy o to zapytać notariusza, którego obowiązkiem jest wytłumaczenie niejasności. Mogą to być klauzule niekorzystne dla klienta. W umowie w formie aktu notarialnego wymagane jest przez ustawę deweloperską, aby dodać wniosek o wpis do księgi wieczystej nieruchomości.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*