Jak się dobiera soczewki kontaktowe?

Coraz więcej osób docenia wygodę noszenia soczewek kontaktowych – można z nimi zapomnieć o problemie zaparowanych lub zasmużonych okularów. Czy jednak każdy może stosować soczewki kontaktowe? Czy są przeznaczone także dla dzieci? Jak wygląda prawidłowa pielęgnacja szkieł kontaktowych? (2)

Kiedy można używać soczewek kontaktowych? (2)

Stosowanie nowoczesnych szkieł kontaktowych jest bezpieczne dla zdrowia, jeśli przestrzega się dokładnie wszystkich zasad ich użytkowania oraz pielęgnacji. Wiek nie jest przeciwwskazaniem do noszenia soczewek kontaktowych, mogą je nosić nawet dzieci. Najważniejsze jest dobranie odpowiedniego rodzaju soczewek przez specjalistę, a potem ich odpowiednia, codzienna pielęgnacja. Pamiętajmy jednak, że pływanie w soczewkach kontaktowych nie jest dobrym pomysłem. Soczewki używane przez dłuższy okres (miesięczne lub dwutygodniowe) nie powinny mieć kontaktu z wodą, ponieważ zwiększa to ryzyko zakażenia oka chlamydiami lub pełzakiem Acathamoeba. Jeśli zależy nam na korzystaniu z soczewek w wodzie, używajmy do tego celu tylko tych jednodniowych.

O czym trzeba pamiętać przy stosowaniu kontaktów? (1,2)

Jeśli stosujemy soczewki miesięczne lub dwutygodniowe zamiast jednodniowych, to musimy zadbać o ich codzienną, uważną pielęgnację. Przed każdym założeniem lub zdjęciem soczewek należy dokładnie umyć ręce i wytrzeć je czystym ręcznikiem. Nigdy nie płuczemy soczewek ani pojemniczków na soczewki wodą z kranu – do tego celu służą specjalne płyny. Pamiętajmy, by regularnie wymieniać zużyte soczewki i stosować płyny do pielęgnacji tylko przez okres oznaczany na opakowaniu (3 miesiące po otwarciu płyn nie powinien być już stosowany, nie mieszamy również ze sobą starych płynów!). Po nowy pojemniczek na soczewki sięgajmy co 3 miesiące albo częściej.

Podczas korzystania z soczewek kontaktowych podstawą jest odpowiednia higiena, która uchroni nas przed ewentualnymi chorobami. Nośmy też zawsze ze sobą okulary, aby w razie gdyby soczewka zaczęła nas uwierać lub dokuczać, można było ją spokojnie zdjąć i nadal dobrze widzieć. Konieczne są również regularne wizyty kontrolne u specjalisty.

Jak sobie radzić, jeśli soczewki podrażnią oko dowiesz się tutaj >>

  1. Nater J. Czy można pływać w soczewkach kontaktowych? http://www.dbajowzrok.pl/2016/02/01/czy-mozna-plywac-w-soczewkach-kontaktowych/ Data dostępu: 31.07.2017
  2. Grałek M. Czy noszenie soczewek kontaktowych przez dzieci i młodzież jest bezpieczne? http://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.13.1.21 Data dostępu: 31.07.2017

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*