Jak przygotować dziecko do przedszkola?

Już niebawem twoje dziecko po raz pierwszy pójdzie do przedszkola. Ten dzień będzie stresujący i wyjątkowy nie tylko dla twojego malucha, ale również dla ciebie, ale pamiętaj, że to ty musisz przygotować dziecko na ten dzień. Jak więc to zrobić? Jak zmniejszyć stres związany z pójściem do przedszkola?

Nie wprowadzaj nerwowej atmosfery

Niedługo twoje dziecko pójdzie do przedszkola. A fakt, że ten dzień zbliża się nieubłagalnie, jest dla dziecka już wystarczająco przerażający, więc nie stresuj go jeszcze bardziej. Zamiast przypominać, że niedługo zacznie się przedszkole, postaraj się odwrócić uwagę malucha, by ostanie dni wakacji spędził na zabawie, co zmniejszy stres przed tym wyjątkowym dniem.

Ucz zabawą

Wielu rodziców na siłę chce, by dziecko kilka tygodni przed pójściem do przedszkola nauczyło się wszystkiego, co tak naprawdę musi umieć robić, kiedy zacznie uczęszczać do szkoły. To jednak nie jest dobry pomysł, ponieważ dziecko za bardzo się stresuje, a wywierany nacisk sprawia, że zaczyna myśleć o tym czego nie umie. Lepiej zapomnij o nauce, teraz nie ma na to czasu. A jeśli już bardzo tego chcesz, to przynajmniej rób to w przyjemny dla dziecka sposób, czyli łącz naukę z zabawą. Dziecko, które idzie do przedszkola musi umieć wyrażać swoje potrzeby, samodzielnie jeść i korzystać z toalety oraz ubierać się. Koniecznie sprawdź, czy twoje dziecko potrafi te rzeczy zanim wyślesz je do przedszkola.

Podnieś jego wiarę w siebie

Przed pójściem do przedszkola dziecko zaczyna się martwić, czy da sobie radę, co będzie robiło w nowym miejscu, czy pozna kogoś nowego i będzie miało przyjaciół. Jeśli podbudujesz jego wiarę w siebie pójdzie do przedszkola z uśmiechem. Mów dziecko jakie jest cudowne, co umie. Nie mów o tym czego jeszcze nie potrafi, ponieważ to może zmniejszyć jego pewność siebie.

Porozmawiaj z dyrekcją

Przed wysłaniem dziecka do przedszkola musisz załatwić kilka spraw. Po pierwsze musisz zostawić dane kontaktowe do siebie i osoby, którą upoważniasz do odbierania dziecka z przedszkola. Poinformuj dyrekcję i personel o tym na co twoje dziecko jest uczulone i czego nie może jeść.

Zdjęcie: FreeImages.com/Viviane Stonoga

Tekst: Klaudia Ozimek

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*