Jak opiekować się dzieckiem z podejrzeniem zakażenia rotawirusem?

       Wciąż słyszmy o przypadkach zachorowań na nieżyt żołądkowo-jelitowy, który jest powszechnie określany jako rotawirus. Na zakażenie nim narażeni są praktycznie wszyscy, ponieważ przenoszony jest drogą pokarmową i kropelkową, a więc rozprzestrzenia się również poprzez zanieczyszczone powierzchnie.

Zwykle choroba objawia się ciężką biegunką, wymiotami i wysoką gorączką. 

Objawy te przybierają często niezwykle gwałtowny przebieg w przypadku małych dzieci.


Pojawia się więc pytanie, czy wiemy jak właściwie i dobrze opiekować się dzieckiem z biegunką i wymiotami, aby uniknąć odwodnienia?

Najlepiej niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem, który fachowo postawi diagnozę oraz zdecyduje czy stan dziecka umożliwia przebywanie w domy, czy może jednak konieczna jest hospitalizacja.
Do czasu konsultacji medycznej trzeba sobie umieć poradzić - pierwszym krokiem będzie odizolowanie dziecka od innych członków rodziny- szczególnie rodzeństwa.

Bardzo ważne jest, aby uzupełniać choremu płyny - podawać dziecku w małych porcjach kupione w aptece elektrolity, a w najgorszym razie przegotowaną wodę. Ponadto, dziecko powinno być ułożone w bezpiecznej pozycji, aby uniknąć zadławienia płynem lub wymiocinami. Niezbędne też są zazwyczaj miska i ręczniki lub pampersy które ułatwiają utrzymanie higieny nawet wówczas, gdy dziecko nie jest w stanie dotrzeć lub zdążyć do toalety. Pieluchy trzeba jak najczęściej zmieniać, każdorazowo myjąc dziecku pupę pod bieżącą wodą, żeby nie zrobiły się odparzenia. Sprzyjać temu będzie również stosowanie maści na odparzenia


Nie należy bez wyraźnego zalecenia lekarza podawać dziecku środków przeciwwymiotnych ani przeciwbiegunkowych. 

Jeśli zachodzi podejrzenie odwodnienia dziecka, nie wolno zwlekać z wezwaniem pogotowia, korzystając z numeru 999 z telefonu stacjonarnego lub 112 z telefonu komórkowego.

______
prudential
Ubezpieczenie Komfort Życia
składki już od 40 zł miesięcznie
zabezpieczenie rodziny na długie lata
stabilność finansowa dla Twoich bliskich
ochrona i pomoc niezależnie od losowej sytuacji -> dowiedz się więcej!

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Related Posts with Thumbnails