Jak kupić mieszkanie w nieformalnym związku?

W Polsce nieustannie dominuje tradycyjny model związku, w którym para zawiera ślub kościelny lub cywilny i to sprawia, że ewentualny zakup mieszkania okazuje się być znacznie łatwiejszy. Jak wygląda proces zakupu nieruchomości przez osoby żyjące w nieformalnych związkach? Jak stawiane są przed nimi wymagania?
love-316640_1280

Nieformalny związek ma trudniej?

Jeśli zakup mieszkania dokonywany jest za gotówkę, to nie pojawiają się tak naprawdę żadne problemy formalne przy realizacji transakcji, poza ewentualnym ustaleniem tego, kto jest właścicielem nieruchomości i w jakim procencie. Sytuacja komplikuje się dopiero w momencie, kiedy klienci nie mają gotówki na zakup mieszkania i muszą to sfinansować korzystając z kredytu hipotecznego. Firma Extra Invest, oferująca mieszkania w Szczecinie sugeruje, że klienci żyjący w nieformalnym związku z reguły muszą dopełnić dodatkowych formalności, chociaż oczekiwania są uzależnione od praktyk i zasad obowiązujących w poszczególnych bankach.

Oferty banków – bez ślubu.

Teoretycznie dla banku nie ma różnicy, czy kredytobiorca żyje w związku formalnym czy nie. W praktyce jednak ma to wpływ na scoring, który ma znaczenie przy wyliczaniu zdolności kredytowej. Po prostu małżeństwa przez część banków są postrzegani jako stabilniejsi kredytobiorcy. Z drugiej strony, jeśli tylko jedna osoba pracuje, to wtedy rozsądniejszym rozwiązaniem będzie wzięcie ślubu po zaciągnięciu zobowiązania. Jeśli para będzie małżeństwem, to wtedy koszty życia będą liczone podwójnie, zatem zdolność kredytowa będzie niższa niż w przypadku, gdy o kredyt będzie wnioskowała tylko jedna, pracująca osoba. Jeśli para ma stabilne źródło dochodu, to korzystniej, aby mieszkała razem. Dzięki temu, na podstawie oświadczenia o wspólnym zamieszkaniu, bank powinien policzyć jedne koszty utrzymania, co powiększy zdolność kredytową.

Dług pary, długiem jednej osoby?

W przypadku gdy zobowiązanie nie jest spłacane terminowo, a para nie ma ślubu, bank może cały dług ściągać z jednego kredytobiorcy. Z tego właśnie względu zaciąganie wieloletniego długu z daną osobą powinno być przemyślane, a sama decyzja o tym powinna zapaść bardzo dokładnie znając naszego potencjalnego współkredytobiorcę. Gdyby jednak faktycznie doszło do opisywanej sytuacji, to osoba, która spłaciła całe zobowiązanie ma prawo do ubiegania się o zwrot połowy spłaconej kwoty od partnera, który był wspomnianym współkredytobiorcą.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*