Jak dogonić szczęście?

szczzęścieJak być szczęśliwym?

Co robią te osoby, które pryskają entuzjazmem? Są chwile, kiedy każdy z nas jest szczęśliwy. Wyobraź sobie, co czułeś kiedy dostałeś dobrą ocenę, kupiłeś nowy samochód, albo byłeś zakochany.
Czy chciałbyś się tak czuć częściej? A może zawsze?

Co daje szczęście?

Nad tym zastanawiali się już starożytni myśliciele. Filozofowie zastanawiali się czy szczęście zależy tylko i wyłącznie od życia fizjologicznego, czy też jest pochodną życiowych sytuacji. Uważano, że szczęścia nie można osiągnąć na ziemi, że będzie ono nagrodą po śmierci.
Dla Arystotelesa szczęśliwi mogli być mężowie stanu lub filozofowie. Skąd taki pogląd?

Jego zdaniem szczęście oznacza postępowanie w zgodzie z naturą.To czym dla ptaka latanie dla człowieka myślenie i tworzenie organizacji politycznych. Filozof skłaniał się też do tego, że zaspokojenie potrzeb fizjologicznych - np. bycie najedzonym daje szczęście.

W religiach szczęście oznacza obcowanie z Bogiem (chrześcijanizm), postępowanie według wyznaczonych zasad (islam).

Maslow tworząc swoją piramidę potrzeb pokazuje, że być człowiekiem szczęśliwym oznacza być człowiekiem samorealizującym się.

Uczony - Gilbert mówi o szczęściu jako genetycznym spadku po naszych przodkach. Zaś współczesna psychologia zakłada rolę wewnętrznie motywowanej aktywności. Według tego spojrzenia - jeżeli coś robisz dla przyjemności robienia danej rzeczy - i na tej czynności się koncentrujesz będziesz szczęśliwy. Warunkiem jest to by nie koncentrować się za bardzo na wynikach. Wyjaśnić to może dlaczego lubimy coś co robimy hobbystycznie, a mamy tego dość kiedy staję się to naszą pracą.
Zamiast koncentrować się na radości robienia danej czynności zastanawiamy się nad tym jakie korzyści nam ona przyniesie. Myślenie o wartościach materialnych zabija radość czerpaną wcześniej z zajmowania się swoim hobby.

Są też tacy, którzy przekonują, że szczęście to stan emocjonalny. To stan, za który odpowiedzialny sam jesteś.

Powiesz jak mam być szczęśliwy, kiedy mam problemy w domu, kłopoty finansowe. Okazuje się, że można nie tylko być szczęśliwym w takiej sytuacji, ale i osiągnąć finansowy i ososbisty sukces.
Jak to zrobić poznasz czytając historię Joe.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*