Jak czujemy miłość?

para, zakochana para
W kolejnym kroku rozważań o miłości można zastanowić się, skąd bierze się nasze przekonanie, że kogoś kochamy oraz, że jesteśmy kochani.

Określenie "motyle w brzuchu", to metafora powszechnie utożsamiana z trudnym do opisania dla przeciętnego człowieka odczuwaniem zakochania i miłości. Nie zapominajmy jednak, że jest to raczej reakcja organizmu związana z fizjologią mózgu. Za przyczyną katecholaminy zmianie ulega postrzeganie świata zewnętrznego. Reszty dopełnia chemia organizmu i osobniczo dominujący poziom dopaminy, testosteronu, serotoniny lub estrogenu, który wpływa na to, jaką osobę nasz mózg będzie postrzegał, jako atrakcyjną i odpowiednią w roli partnera.
Jednak czy aż tak ważne jest stanowisko nauki w tej sprawie?

Może lubimy patrzyć na kwestie miłości w bardziej tradycyjny sposób?

Wśród osób dorosłych każdy powinien łatwo sobie przypomnieć ten stan i emocje, które towarzyszą pojawiającemu się uczuciu miłości. Znamienne jest trudne do opanowania rozkojarzenie i tzw. „bujanie w obłokach”, trudności z koncentracją nawet na ważnych sprawach, problemy ze snem a także z apetytem. Niezależnie od woli myśli krążą nieustannie wokół osoby, którą pragniemy mieć blisko siebie, by cieszyć się jej widokiem i obecnością. Dążymy do bliskości pod wpływem potrzeby maksymalnego zmniejszenia dystansu. Marzeniem staje się pierwsze wzajemne dotknięcie, a potem przytulenie, które uchylają drzwi intymności i pojawienie się więzi emocjonalnej miłosnego związku.

Przypływ pozytywnych emocji i energii wywołuje w nas chęć dzielenia się z partnerem całą swoją osobą, szczerością, przeżyciami, doznaniami, dobrami materialnymi.
Rodzi się potrzeba troski, niesienia wsparcia, pomocy oraz dbania o dobro i bezpieczeństwo. Snucie wspólnych planów na przyszłość jest zapoczątkowaniem wielkiej życiowej zmiany, która w pewnym sensie jest ekscytującą podróżą w nieznane. Celem jest, aby obiekt miłości był szczęśliwy i mógł się w każdej chwili czuć się najlepiej.
Wszystko to, jest powodem do okazywania uczuć i dowodów miłości: maślanych spojrzeń, tkliwego uśmiechu, pięknych słów, szeptów, tworzenia romantycznych sytuacji, pocałunków, pieszczot i niosących radosną rozkosz aktów zespolenia ciał.
Prawdziwa miłość nie zna zmiany z upływem czasu – bo jest ponad trudności, zwyczajną prozę życia, proces starzenia się, czy chorobę.

Nie ma więc mowy o zmęczeniu, rozdrażnieniu, czy skłonności do konfliktów, a jeśli zdarzą się takie krótkie chwile, to dość łatwo dają się zażegnać bez specjalnych wysiłków i wielkich kompromisów.

Vicente Guerrero
Vicente Guerrero


Miłość można nazwać wielkim komfortem życia, bo daje poczucie przyjaznej ręki na ramieniu i promieni słońca błyszczących także po zmierzchu. Przynosi spokój i spełnienie, dlatego wszyscy, którzy ją poznali, lecz utracili, a także ci, co nie zaznali pomimo podejmowanych prób nie mogą, nie powinni ustawać w swoich poszukiwaniach
.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Related Posts with Thumbnails

Jeden komentarz do “Jak czujemy miłość?”

  1. Czujemy miłość całą swoją osobą
    – z wiekiem chyba bardziej, bo lepiej rozumiemy co to miłość:)

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*