I o co ta kłótnia? Jak rozwiązywać konflikty?


I o co ta kłótnia?
autorem artykułu jest Iwona Sobieraj

Siedzicie w dwóch najdalszych kątach mieszkania, czekacie… Próba sił? Czekasz aż emocje opadną? Myślisz sobie: tym razem nie wyciągnę pierwsza ręki.
Ale tak naprawdę nie to jest najważniejsze kto pierwszy tę rękę wyciągnie, ale o co TAK NAPRAWDĘ się pokłóciliście.

zła komunikacja

Kłótnia zazwyczaj zaczyna sie od drobiazgu, a często kończy na potężnej awanturze. Bo niestety w swoich związkach zamiast rozmawiać często ,,zamiatamy pod dywan”. Tak więc może następna kłótnia będzie dobrym momentem do tego aby zacząć ze sobą rozmawiać?

Najważniejszy jest moment po wybuchu. Dużo już zostało powiedziane, wykrzyczeliście już swoje najważniejsze argumenty i złość. Teraz masz dwie drogi. Albo ,,odpowiesz” kolejnym wybuchem i eskalacją złości, albo po przerwie zaczniecie rozmawiać?

Zawsze wybór należy do Ciebie.

A więc doszliśmy do punktu: wojna czy pokój?
Skupmy się na pokoju, czyli konstruktywnej rozmowie.

Wiem, to nie takie łatwe. Już słyszę zarzuty, że ,,z nim nie można spokojnie rozmawiać”, ,,on mnie prowokuje”, ,,on zaczyna, a ja muszę się bronic”. Ale tylko swoim spokojem i konsekwencją możesz do niego dotrzeć.

Na początek możesz po prostu powiedzieć: nie chcę się dalej kłócić, kiedy się uspokoimy, porozmawiamy o tym, dobrze?
To jednak nie zawsze pomaga, a czasem może spowodować jeszcze większy wybuch złości. Powiedź mu wtedy: uspokójmy się i usiądźmy, porozmawiajmy przy kawie.
Musisz być cierpliwa, to może potrwać, być może będziesz musiała powtórzyć to jeszcze kilkakrotnie. Jeśli partner zobaczy, że nie dajesz się prowokować w końcu da spokój.

Uff, udało się, usiedliście do rozmowy 🙂 Ale to dopiero początek.
Jak rozmawiać z partnerem żeby nie poczuł się atakowany, żebyśmy rozwiązali problem, a nie jeszcze bardziej go zagmatwali. Oto główne punkty:

1. Mów tylko i wyłącznie o ostatnim problemie. Nie wyciągaj starych spraw. Nie uogólniaj, zabronione są zwroty: ,,bo ty nigdy”, ,,bo ty zawsze”.

2. Skoncentruj się tylko na rozmowie, patrz w oczy. Nie baw się przedmiotami, nie rozglądaj na boki. To spowoduje że partner będzie czuł się lekceważony.

3. Słuchaj dokładnie tego co do ciebie mówi. Jeśli czegoś nie rozumiesz, powtórz to co powiedział w formie pytania, żeby się upewnić że dobrze zrozumiałaś. Np. Powiedziałeś że.... nie bardzo wiem czy dobrze to rozumiem, czy chodziło ci o...

4. Mów o swoich odczuciach, np. czuję się zlekceważona kiedy ty…., a nie: bo ty mnie ciągle lekceważysz. Albo: czułam żal i złość kiedy nie doceniłeś mojej pracy, którą włożyłam w projekt. A nie: bo ty mnie nigdy nie doceniasz.

5. Mów o swoich potrzebach i obawach. Bardzo, bardzo często partner nie ma pojęcia jakie są nasze potrzeby. Przecież nie jest jasnowidzem 🙂


http://www.I-love-you.pl Serwis o miłości, przyjaźni, partnerstwie. Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Klucz do skutecznej komunikacji.
Jak świadomie rozmawiać, by uniknąć niepotrzebnych błędów i osiągnąć zamierzony efekt?

"Bardzo ciekawa i wartościowa publikacja. Umiejętność skutecznej komunikaji jest sprawą nieodzowną. W książce jasno są podane metody jak powinniśmy podchodzić do rozmów, a czego powinniśmy jak najbardziej unikać."

Adam Badurski

Więcej

---

Władca Słowa

Dowiedz się, co i w jaki sposób mówić, aby stać się Władcą Słowa i ludzkich emocji oraz reakcji. Poznaj niezwykłą moc pozytywnego wpływania na ludzi.

"Książka, która uzmysławia nam wiele rzeczy z życia i kontaktów międzyludzkich. Otwiera oczy..."

Andrzej

Więcej

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.0/10 (1 vote cast)
I o co ta kłótnia? Jak rozwiązywać konflikty?, 7.0 out of 10 based on 1 rating
Related Posts with Thumbnails

4 komentarze do “I o co ta kłótnia? Jak rozwiązywać konflikty?”

 1. niestety jak sie pokłóce to nie trzymam nerwów na wodzy,klne,krzycze, ale za to bardzo szybko wszystko mi mija i zapominam, ale najpierw przez jakis czas dusze to w sobie i nie lubie walczyc, szybko zapominam,tak mam.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 2. Każdy z nas reaguje w inny sposób. Jedni wyrzucają wszystko z siebie, drudzy tłumią. Zdrowsze jest wyrzucenie z siebie złości. Dobrze jeśli sie szybko zapomina i nie wypomina partnerowi po miesiącach, co zrobił źle.
  Warto cały czas mieć na uwadze to, jak na to wyrzucenie z siebie reaguje partner/ka. Jak to przyjmuje, czy czuje się z tym źle, czy te słowa ją ranią, czy też nie odbiera tego do siebie.
  Aby to sprawdzić warto poczekać na moment, kiedy obydwoje jesteście zrelaksowani, macie czas i znajdujecie się w odpowiednim miejscu do przeprowadzenia rozmowy. W takim momencie dobrze jest podkreślić, jak ważny jest dla Ciebie związek i zapytać, jak partnerka czuje się w czasie kłótni. Jakie są jej odczucia, myśli, czy coś by chciała zmienić.
  W czasie udzielania odpowiedzi warto obserwować reakcje patnerki, jak odebrała to pytanie, czy w tym momencie czuje się komfortowo z rozmową na ten temat. Niektóre osoby potrzebują trochę czasu, by móc się otworzyć.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 3. Interesujący artykuł. Z przyjemnością to czytam. Ze swojej strony mogę polecać w szczególnie trudnych sytuacjach mediacje lub terapię małżeńską/związku.www.dsmt.eu, Darek

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.0/5 (1 vote cast)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*