Holter ciśnienia – wskazania do badania

Pojedyncze pomiary ciśnienia wykonywane podczas wizyt kontrolnych w placówkach medycznych nie zawsze są w stanie wychwycić faktyczną wartość ciśnienia. Do tego dochodzi efekt białego fartucha i lekarz otrzymuje zafałszowany wynik. Dobrze jest wtedy zrobić pomiar w naturalnych warunkach pacjenta za pomocą holtera ciśnienia.

Czym jest holter ciśnienia?

Holtery ciśnienia, to niewielkich rozmiarów urządzenia, które dokonują dobowego pomiaru ciśnienia w trakcie codziennej aktywności pacjenta. W przeciwieństwie do standardowego pomiaru dokonywanego zazwyczaj o stałych porach dnia lub w gabinecie lekarskim przy rutynowej kontroli, pomiary z holtera są bardziej wartościowe przy dalszej diagnostyce i pozwalają wdrożyć skuteczniejsze leczenie. Holter w zależności od modelu urządzenia dokonuje pomiarów co ok. 15-30 minut w ciągu dnia i co 30-60 minut w nocy. Urządzenie daje również możliwość ręcznego dokonania pomiaru, gdy wystąpią jakieś niepokojące dolegliwości.

Wskazania do badania

Badanie holterem ciśnieniowym powinno być przeprowadzone, kiedy u pacjenta występują:

  • zawroty głowy,
  • omdlenia i zasłabnięcia,
  • cukrzyca,
  • duże różnice między poszczególnymi pomiarami,
  • nadciśnienie tętnicze oporne na leczenie,
  • nadciśnienie tętnicze u ciężarnych kobiet,

Badanie powinno być także przeprowadzone u osób u których podejrzewa się wahania ciśnienia tętniczego w trakcie snu.

Opis Badania

Badanie holterem ciśnienia jest bezbolesne i bezinwazyjne. Pacjent powinien założyć w dniu badania koszulkę z krótkim rękawem oraz luźne okrycie wierzchnie. Badanie polega na założeniu pacjentowi urządzenia do rejestracji ciśnienia wraz z mankietem. Mankiet naramienny zakładany jest przez personel medyczny na tej samej wysokości, jak w przypadku zwykłego pomiaru ciśnienia w gabinecie lekarskim lub w domowych warunkach. Holter mocowany jest na pasku lub innym mocowaniu, tak, aby nie przeszkadzał w wykonywaniu codziennych czynności.

Na dobę przed rozpoczęciem badania pacjent nie powinien spożywać alkoholu. W dniu badania należy zażyć wszystkie standardowe leki. Pacjent powinien zaopatrzyć się w dzienniczek, w którym będzie notował wszystkie istotne dla lekarza informacje takie jak godzina przyjmowanych leków, ewentualne złe samopoczucie czy silny stres, który mógł spowodować nagły skok ciśnienia. Tylko na tej podstawie lekarz jest w stanie zastosować optymalne leczenie farmakologiczne.

Holter sam w sobie ma funkcję pompowania mankietu i rejestrowania nawet do ok. 70 pomiarów w ciągu doby. Oczywiście pacjent ma także możliwość dokonania pomiaru na żądanie. Podczas wykonywania pomiaru nie należy mówić, ani spożywać posiłków. W trakcie trwania badania nie należy także przekładać mankietu na drugą rękę.

Właściwie przeprowadzone badanie z użyciem holtera ciśnienia pozwala na wykrycie nadciśnienia oraz na ocenę reakcji ciśnienia pacjenta na wdrożone wcześniej leki lub inne formy leczenia.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Holter ciśnienia - wskazania do badania, 10.0 out of 10 based on 1 rating
Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*