Dziecko w domu – wyzwanie dla rodzinyPojawienie się w domu nowego obywatela świata niesie ze sobą spore zmiany.
Zmiany te nie wiążą się jedynie z koniecznością zakupu nowych ubranek i przedmiotów, ale przede wszystkim ze zmianą dotychczasowych układów panujących w domu. Codzienna rutyna ulega zmianie.

Jak to określiła jedna mama, którą niedawno spotkałam - na całe szczęście noworodki na początku dużo śpią i dają się rodzicom na spokojnie przestawić na nowy rytm.
Co dzieje się z rodzinami, po narodzinach dziecka?

Największy wpływ ma narodzenie się dziecka na mamę maleństwa, która tuż po jego narodzinach spędza z nim niemal 24 h na dobę. W zależności od tego, na ile dziecko jest spokojne, bądź nie młoda mama ma możliwość odpoczynku albo i nie między jednym karmieniem a drugim. Jej samopoczucie wpływa na partnera i inne osoby mieszkające pod jednym dachem.

Drugą osobą, która mocno odczuwa zmianę po narodzinach dzieciątka jest tato. Wbrew temu, co się utarło w społeczeństwie panowie są głównym wsparciem dla partnerek. To oni podtrzymują żonę na duchu, chodzą niewyspani do pracy, pomagają przy opiece nad noworodkiem, również w pracach domowych.

Kolejną osobą, której życie ulega zmianie jest babcia po stronie mamy, która wspiera kobietę w czasie narodzin, podstawowej pielęgnacji dziecka oraz opiece, kiedy ta wróci do pracy.

Następnymi osobami są ojciec matki, teściowa i teść, koleżanki i rodzeństwo.

Po narodzinach dziecka rodzina inaczej funkcjonuje niemniej jednak mały bobas wnosi w dom wiele radości i ciepła. Niejednokrotnie jego narodziny wpływają pozytywnie na więzi w rodzinie.

Powodzenia
Jolanta

----

Szczęśliwe macierzyństwo i jego sekrety

Macierzyństwo i jego sekrety, czyli jak zostać mamą i nie zwariować w ciągu pierwszych kilku miesięcy?

"książka bardzo ciekawa mozna duzo rzeczy sie dowiedziec"

Anna Nowak

Więcej

MY - czyli jak być razem

Praktyk udanego, 40-letniego związku podpowie Ci, co robić, aby Twoje relacje z partnerem oraz najbliższymi Ci osobami były trwałe i szczęśliwe.

"Książka ta spowodowała trwałe zmiany w naszym związku."

Jakub Koralewski

Więcej

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*