Dom – co możemy zrobić sami?

Niektórzy mogą powiedzieć, że to banalne pytanie i stwierdzą, że możemy zrobić wszystko w zależności od naszych predyspozycji. Jednak mimo naszych (jako właścicieli domu) zdolności do majsterkowania i prac budowlanych w każdym wypadku warto jest przeliczyć czym jest dla nas czas, a właściwie jego strata. Własny czas bowiem możemy przeliczyć na pieniądze i porównać z tym, co od nas weźmie konkretny specjalista lub budowlaniec za wykonaną pracę.

Na pewno wielu z nas po krótkim kursie ułożyłoby glazurę, wykonało gładzie gipsowe na ścianach albo ułożyło panele. Tyle że w tym czasie możemy zrobić wiele innych rzeczy, które niejednokrotnie bardziej pasują do naszych predyspozycji lub pasji. Mimo to żyłka do majsterkowania bezwzględnie może się nam przydać jeśli chcemy, by nasze mieszkanie lub dom nie nawiązywało klimatem jedynie do projektu architekta, w tym również do projektu architekta wnętrz.

Jeśli nasz dom lub mieszkanie mają mieć swój charakter

Swój charakter to jednocześnie intymność i ciepło psychiczne. Wielu z właścicieli mieszkań lub domów robi to bez nadmiernego wysiłku (pomijając czasem "wysiłek" finansowy), dostawiając konkretne gadżety i tu częstymi są starocie, które niejednokrotnie stanowią pozytywne zderzenie z nowoczesnym urządzeniem wnętrza. Popularne są przedmioty etnograficzne, choćby kufry, kuferki, drewniane maselnice lub żeliwne garnki.

Naszej żyłce do majsterkowania możemy dać upust, wykorzystując niezliczone możliwości. Tu dosyć popularnym sposobem jest przeróbka starych mebli. Wyobraźmy sobie tradycyjną lakierowaną etażerkę przemalowaną na kolorowo albo okrągły, rozsuwany stół przepiłowany na pół i częścią prostą umocowany w ścianie. Taki mebel może się świetnie nadawać do ustawienia sprzętu nagłośnieniowego. Zresztą przepiłowywanie starych mebli (nawet szafek) może stać się sporym wyzwaniem dla naszej wyobraźni.

Również części starych mebli mogą okazać się przydatne i nie zawsze to doceniamy. Przecież w latach sześćdziesiątych i osiemdziesiątych niejednokrotnie takie meble były wykonywane z masywnych płyt listewkowych.

Nie tylko stare meble

Jedną z podstawowych potrzeb, którą nie zawsze sobie uświadamiamy po wejściu do nowego, umeblowanego mieszkania jest brak miejsca na drobiazgi. Szybko się bowiem okaże, że brakuje nam organizerów. Nie musimy z tego powodu udawać się do sklepu, czasem wystarczy tylko rozejrzeć się po pustych plastikowych lub metalowych pojemnikach, zbędnych listwach lub częściach służących do łączenia elementów. Warto wtedy pomyśleć, czy sami nie jesteśmy w stanie tworzyć dla siebie organizerów, na przykład na drobiazgi elektroniczne.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Dom - co możemy zrobić sami?, 10.0 out of 10 based on 1 rating
Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*