Dlaczego warto wykorzystywać magię bajek audio w wychowaniu dzieci?

mama i dziecko, obrazek Kiedy my rodzice byliśmy jeszcze dziećmi, popularną formą spędzania czasu dzieci było słuchanie bajek z płyt. Ich atrakcyjność wynikała z przepięknych opracowań muzycznych oraz udziału znanych i rozpoznawalnych „po głosie” znakomitych aktorów. Także w Polskim Radio, o stałych porach emitowane były słuchowiska, które przyciągały małych i dorosłych słuchaczy.

Dzisiaj, w dobie niemal 24h programu tv, w tym również z kanałami dla najmłodszych, na nich właśnie skupia się uwaga naszych dzieci od najmłodszych lat. Owszem, dla rodziców jest to wygodne, ponieważ dzięki temu mają nieco więcej czasu dla siebie - na prace domowe lub pracę zawodową, czy dokształcanie.
Pamiętajmy jednak, że słuchanie bajek w wolnym czasie i na dobranoc, o wiele bardziej niż tv może kształtować rozwój osobowości, ponieważ zdecydowanie intensywniej uruchamia wyobraźnię. Pozwala w większym skupieniu, a więc z większą uwagą analizować dziecku treść, atmosferę, napięcie – a w efekcie wyzwala emocje i zachwyt. Bajkowa atmosfera w niezwykły sposób zbliża dzieci od najmłodszych lat do książek – na początku do słuchania, a z czasem, gdy znają już alfabet do samodzielnego czytania.

Bajki i książki audio zdecydowanie zawierają mniej agresji i przemocy niż filmy, ale równie silnie oddziałują na:
- postrzeganie dobra i zła,
- zrozumienie nagrody i kary
A w efekcie budują prawidłową wrażliwość indywidualną i społeczną.

Obecnie dostępna jest bogata oferta w atrakcyjnych cenach.

Dla dzieci szkolnych bardzo przydatne będą lektury w tej formie, które mogą pożytecznie i wygodnie wypełnić czas choroby, albo mniej stresująco poznać książkę nawet na 1 dzień przed omawianiem w szkole… co jak wiemy zdarza się niektórym uczniom.

Warto podkreślić, że korzystając z tej formy organizowania dziecku czasu, rodzice wcale nie są bardziej zaabsorbowani niż, kiedy dziecko siedzi przed telewizorem. Pojawiają się też dobre okoliczności do prowadzenia z dzieckiem rozmów o tym, co usłyszało, a także w miarę potrzeb pomoc w interpretacji i zrozumieniu. To sprzyja budowaniu i utrzymywaniu więzi i bliskich relacji pomiędzy rodzicem i dzieckiem. To także możliwość powracania do ulubionych bajek, tak często jak dziecko tego pragnie.

_________

prudential
Ubezpieczenie Komfort Życia
składki już od 40 zł miesięcznie
zabezpieczenie rodziny na długie lata
stabilność finansowa dla Twoich bliskich
ochrona i pomoc niezależnie od losowej sytuacji -> dowiedz się więcej!

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*