Dlaczego warto uprawiać sport?

Nie od dzisiaj wiadomo, że ćwiczenia fizyczne i wszelka aktywność ruchowa są pozytywnymi bodźcami dla organizmu człowieka. Nie można bez tego mieć dobrego zdrowia, ani osiągnąć wystarczającego zadowolenia z życia.
Każdy z nas pragnie mieć też szczupłą i zgrabną sylwetkę, kocią sprężystość i elastyczność oraz dobre samopoczucie.

Uprawienie sportu, zarówno wyczynowe, jak też amatorskie i rekreacyjne wzmacnia masę mięśniową, czego pierwszym efektem jest prawidłowa postawa, całkowicie pozbawiona skłonności do garbienia się. Dzieje się tak dlatego, że to właśnie układ mięśniowy silnie oddziałuje na układ kostny.

Nawet osoby z dolegliwościami kręgosłupa mają zalecenie, aby w ramach rehabilitacji wykonywać systematyczne ćwiczenia – oczywiście dostosowane do indywidualnych możliwości i rodzaju dysfunkcji. Na ogół konieczne jest wykonywanie ćwiczeń stymulujących mięśnie kręgosłupa i brzucha, a także wszystkie mięśnie nóg.
Celem ćwiczeń fizycznych jest poprawienie efektów procesów biochemicznych zachodzących w mięśniach. Chodzi o to, aby szybciej następowało wydalanie produktów przemiany materii, co wpływa na optymalne odżywianie mięśnia podczas pracy, większą odporność na zmęczenie i zdolność odnowy.
Systematyczny trening poprawia zarówno wydolność mięśni, jak tez koordynację ruchową, inaczej nazywaną koordynacją nerwowo – mięśniową. Ma ona istotny wpływ na koordynację, precyzję, szybkość ruchów, a ostatecznie na uzyskiwanie wyników, które są najważniejszym celem w wyczynowym uprawianiu sportu.
Regularna aktywność ruchowa powoduje także optymalizowanie pracy serca, między innymi przez obniżenie tętna i ciśnienia krwi oraz dostosowania organizmu do zmiennych obciążeń wysiłkowych.
Następuje również poprawa krążenia krwi, a dzięki temu lepiej pracują gruczoły dokrewne, wątroba, normuje się wydzielanie hormonów i enzymów.

Nie można pominąć, że regularny wysiłek fizyczny bardzo korzystnie wpływa na stan psychiki, a co za tym idzie także na stan ducha, więc uprawianie sportu zdecydowanie mniejsza ryzyko depresji i bezsennośći.

Dlatego warto wraz z nastaniem nowego roku przemyśleć swój rozkład dnia i tygodnia, aby nie pozbawiać się absolutnie najlepszego sposobu wpływania na swoje życie, w którym praktycznie wszystko zależy od tego, jak funkcjonuje nasz ogranizm.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Related Posts with Thumbnails

2 komentarze do “Dlaczego warto uprawiać sport?”

 1. Trzeba o tym szystkim pamiętać i starać się utrzymać systematyczną aktywność ruchową.

  To jest własnie zdrowy styl życia, a nasze dzieci przejmują go od nas
  … albo nie przejmować 🙁

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 2. Bardzo słuszne uwagi,

  dziękuję Elu 🙂

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*