Dialog dwóch krzeseł


Autorem artykułu jest Dominik Sałdak

Wykorzystanie fenomenologicznych podstaw filozoficznych do procesu terapii w nurcie Gestalt pozwala psychologowi na eksperymentowanie z klientem w obrębie przeżyć doświadczanych w przestrzeni gabinetu. Jedną z form takiego eksperymentu jest praca z krzesłami.

Dialog dwóch krzeseł jako forma pracy w psychoterapii Gestalt.

Wykorzystanie fenomenologicznych podstaw filozoficznych do procesu terapii w nurcie Gestalt pozwala psychoterapeucie na eksperymentowanie z klientem w obrębie przeżyć doświadczanych w przestrzeni gabinetu. Jedną z form takiego eksperymentu jest praca z krzesłami. Metoda ta nadaje się przede wszystkim do badania dwóch przeciwstawnych biegunów danego zagadnienia. Klient w trakcie psychoterapii indywidualnej może mieć potrzebę sprawdzenia na przykład dwóch stanów siebie odczuwanych jako silne i słabe Ja. Któryś z tych stanów może być mu lepiej lub gorzej znany. Przyporządkowując oba stany do każdego z dwóch krzeseł, w języku psychoterapii wyprojektowując je, klient siada na jednym z nich,. W ten sposób uzyskuje możliwość doświadczenia i wzmocnienia danego stanu oraz sprawdzenia jak ma się on do drugiego bieguna. Następnie zmienia krzesło i powtarza procedurę. Ta forma pracy na psychoterapii Gestalt pozwala na poszerzanie znajomości siebie o nowe obszary w obrębie danej biegunowości.

Dialog dwóch krzeseł może być również wykorzystany w psychoterapii Gestalt jako forma symbolicznej rozmowy z ważnym dla klienta obiektem (np. z rodzicem, małżonkiem, dzieckiem, czy szefem). W tej wersji, jedno z krzeseł lub przedmiot na nim ustawiony, pełni symboliczną funkcję znaczącego obiektu. Klient siedzi na drugim krześle i z tej perspektywy, w bezpiecznych warunkach, które gwarantuje psychoterapeuta Gestalt, może eksplorować swoje odczucia i emocje związane z obiektem, a także konfrontować je w formie wypowiedzi skierowanej do przedmiotu symbolizującego obiekt.

Obydwie formy dialogu dwóch krzeseł należą do eksperymentu – formy pracy niezwykle często wykorzystywanej w czasie psychoterapii Gestalt.  

---

Centrum Spotkań Gestalt

www.gestalt-krakow.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
---

Władca Słowa

Dowiedz się, co i w jaki sposób mówić, aby stać się Władcą Słowa i ludzkich emocji oraz reakcji. Poznaj niezwykłą moc pozytywnego wpływania na ludzi.

"Książka, która uzmysławia nam wiele rzeczy z życia i kontaktów międzyludzkich. Otwiera oczy..."

Andrzej

Więcej

---

Klucz do skutecznej komunikacji.
Jak świadomie rozmawiać, by uniknąć niepotrzebnych błędów i osiągnąć zamierzony efekt?

"Bardzo ciekawa i wartościowa publikacja. Umiejętność skutecznej komunikaji jest sprawą nieodzowną. W książce jasno są podane metody jak powinniśmy podchodzić do rozmów, a czego powinniśmy jak najbardziej unikać."

Adam Badurski

Więcej

---

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Related Posts with Thumbnails

2 komentarze do “Dialog dwóch krzeseł”

  1. trochę naukowe, ale ciekawe 😉

    VN:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  2. Taka terapia jest treningiem komunikacji z samym sobą, pozwala lepiej zrozumieć siebie, a w efekcie uzyskać nowe spojrzenie na nurtujące nas emocje lub kwestie.

    VN:F [1.9.22_1171]
    Rating: 5.0/5 (1 vote cast)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*