Diagnostyka przy leczeniu niepłodności

Przy leczeniu jakiegolwiek ze schorzeń czy patologii, niezmiernie ważna jest sama diagnostyka, która pozwoli na sprecyzowanie przyczyny zaistniałego stanu. Nie jest inaczej również i w przypadku leczenia niepłodności
partnerstwo-zdrowie

Jednym z badań, na które kierowane są kobiety walczące z niemożnością zajścia w ciążę, jest histeroskopia.

Na czym polega te badanie diagnostyczne i czy występują jakieś powikłania?

Badanie histeroskopijne polega na wziernikowaniu, które pozwala na obserwację i określenie wielkości i ilości zmian patologicznych ścian macicy.

O jakie zmiany chodzi?

Mianowicie, specjalista jest w stanie namierzyć wszystkie zmiany, nawet takie małe jak polipy czy mięśniaki, ale również i większe zrosty czy guzy nowotworowe. Opócz samej obserwacji, specjalista ma możliwość pobrania próbki w postaci wycinki tkanek.

W jakich szczególnych okolicznościach zaleca się przeprowadzenie histeroskopii?

Istenieje kilka objawów, które szczególnie wskazują na potrzebę przeprowadzenia tego badania. Są to między innymi: nieprzewidziane krwawienia, problemy z zajściem w ciążę lub z jej donoszeniem, podejrzenie wad czy zrostów macicy. Najczęściej, badanie te jest traktowane jako kolejny krok po badaniu USG, które nie zapewniło wystarczającej odpowiedzi czy pewności przy określeniu przyczyny danego problemu.

Jak przebiega te badanie?

Najczęściej, badanie odbywa się przy znieczuleniu miejscowym na fotelu ginekologicznym. Lekarz, za pomocą specjalistycznego sprzętu, w tym wypadku, histeroskopu, rozszerza ścianki macicy, aby dokładnie je obejrzeć oraz pobrać wycinek. Po pobraniu wycinka, jest on przesyłany do badania histopatologicznego, aby sprawdzić, czy nie ma zmian nowotworowych.

Jeśli chodzi o powikłania

Zabieg ten nie powoduje żadnych szczególnych dolegliwości. Jedyne problemy jakie zgłaszają pacjentki, to zazwyczaj ból podbrzusza, czy lekkie krwawienie. Należy również unikać wysiłku fizycznego, aby plamienie nie przeobraziło się w obfite krwawienie. Warto również zadbać o transport do domu, gdyż nie jest wskazane, aby kobieta prowadziła pojazd po tym badaniu.

niepłodność, leczenie niepłodności

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Diagnostyka przy leczeniu niepłodności, 10.0 out of 10 based on 1 rating
Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*