Czy warto kupić dziecku zwierzątko?

Podczas kupowania psa czy kota dla dziecka główną rolę powinno odgrywać dobro zwierzątka. Przemyślany zakup zwierzątka może być świetną lekcją odpowiedzialności dla dziecka, co nie pozostanie bez znaczenia dla jego rozwoju. Czy warto zatem kupić dziecku zwierzątko?
czy-warto-kupic-dziecku-zwierzatko

Marzeniem wielu dzieci jest posiadanie własnego zwierzątka domowego. Niektórzy marzą o psie, niektórzy o kocie, a jeszcze inni o akwarium z rybkami. Z perspektywy rodzica domowe zwierzątko pod opieką dzieci wiąże się z pewnym ryzykiem. Czy warto jednak zakupić wymarzone zwierzę naszemu dziecku? Jakie są tego zalety, a jakie wady?

Korzyści

Nie ulega wątpliwości, że opieka nad domowym zwierzątkiem może nauczyć dziecka odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale również za poczynania innych. Opiekowanie się zwierzęciem może wykształcić w dziecku wiele przydatnych w późniejszym życiu cech, a także rozwinąć go emocjonalnie czy psychicznie. Nie ulega bowiem wątpliwości, że dziecko bardzo silnie może przywiązać się do swojego psiego czy kociego towarzysza, szczególnie jeśli jest w młodszym wieku.

Warto podkreślić, że zwierzę może być bardzo dobrym sposobem do bardzo ważnej nauki dziecka o obowiązkach. Dzięki codziennym spacerom z psem, niezależnie od pogody czy pory roku, dziecko uczy się, że jest to jego obowiązek i musi się z niego wywiązać. Także pielęgnowanie czy karmienie psa bądź kota może być świetną nauką odpowiedzialności. Nauka odpowiedzialności powinna być bardzo ważną lekcją w życiu każdego dziecka, ponieważ pokazuje im w ograniczonym stopniu, jak wygląda dorosłość.

Minusy

Oczywiście podczas zakupu zwierzątka musimy wziąć pod uwagę, że nasze dziecko może interesować się psem czy kotem tylko przez chwilę, a obowiązki związane z pielęgnowaniem, karmieniem czy sprzątaniem po zwierzęciu spadną na nas. Należy podkreślić, że podczas zakupu jakiegokolwiek zwierzątka najważniejsze jest jego dobro, dlatego zdecydowanie nie powinniśmy kupować dziecku psa czy kota jako bożonarodzeniowy prezent.

Zwierzątko jest członkiem rodziny, dlatego nie możemy dopuścić do sytuacji, że pies czy kot, który żyje w naszym domu lub mieszkaniu, jest w jakikolwiek sposób zaniedbany. Dlatego kupno jakiegokolwiek zwierzątka powinno być przemyślaną i rozsądną decyzją, która może przynieść dziecku bardzo cenne nauki odpowiedzialności, co z pewnością rozwinie wiele jego cech.

Bez wątpienia warto kupić dziecku zwierzątko, należy jednak wcześniej wziąć pod uwagę wszystkie plusy i minusy zakupu. Priorytetem powinno dla nas być dobro zwierzątka. Mimo to pies czy kot może być świetnym sposobem na wykształcenie w dziecku odpowiedzialności za swoje obowiązki, a także za czyny innych. Warto jednak kierować się rozsądkiem, ponieważ dla wielu dzieci zwierzątko może być jedynie jedną z wielu tymczasowych zachcianek.

Poza tym pies czy kot może stać się bardzo bliskim przyjacielem naszego dziecka przez naprawdę wiele lat, co również może przynieść wiele korzyści. Warto również wspomnieć o tym, że zwierzęta działają na nas kojąco i mogą w skuteczny sposób dbać o nasze zdrowie psychiczne.

Artykuł przygotowany przez
Artykuł przygotowany przez sklep internetowy z odzieżą dziecięcą Lencia - wszystko, czego potrzebuje Twoje dziecko

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*