Czy korzystniejsze warunki kredytów mieszkaniowych mogą kusić do kupowania większych mieszkań?

100_3292Planując zakup mieszkania lub domu w kontekście potrzeb poszczególnych członków rodziny, często rodzi się chęć posiadania, jak największej powierzchni. Standardy współczesności narzucają potrzebę posiadania ładnej i przestronnej przestrzeni mieszkalnej. Posiadając lub planując dzieci zwykle brana jest pod uwagę konieczność oddzielnego pokoju dla każdego dziecka przynajmniej powyżej 6 roku życia.
W przypadku zamiaru zaciągnięcia kredytu dobrze i bezpiecznie jest podejść do tej kwestii w kontekście realnej kalkulacji swoich możliwości finansowych – nie tylko aktualnych, ale także z uwzględnieniem zdarzających się, przejściowych problemów z zatrudnieniem, czy innych losowych przypadków.

Trwały trend spadkowy stóp procentowych doprowadził do pojawienia się ofert kredytów hipotecznych w złotówkach z oprocentowaniem poniżej 5%. Warunki takie mogą uzyskać kredytobiorcy, którzy posiadają co najmniej 25 % wkładu własnego na zakup nieruchomości.
Warto zauważyć, że w okresie od września 2012r. efektem obniżanych stóp procentowych jest ok. 15 % wzrost kwoty kredytowania, możliwej do uzyskania przy tej samej kwocie dochodów Jednocześnie z tego samego powodu, w tym czasie nastąpiło obniżenie spłacanych przez kredytobiorców w złotówkach rat - aż o ok. 23%. Jak się okazuje, kredyt hipoteczny zaciągnięty w rodzimej walucie jest korzystniejszy i obniżka odciążyła nieco budżety i poprawiła sytuację wielu gospodarstw domowych.
Niestety wysokość rat kredytów zaciągniętych w walutach obcych ma nadal tendencję wzrostową, w związku z trendem rosnącym EURO, USD i CHF.

Wobec przytoczonych powyżej danych oczywiste jest, że obecnie większym zainteresowaniem cieszą się kredyty złotówkowe.
Nadejście wiosny co roku przynosi ożywienie obrotów na pierwotnym i wtórnym rynku nieruchomości.
Pomimo nadal wysokich wymagań banków przy ocenie zdolności kredytowej, w obecnych warunkach jest spora szansa na wzrost liczby kredytów hipotecznych.
W większości aglomeracji miejskich w całym kraju Deweloperzy ustabilizowali ceny ofertowe mieszkań na granicy własnej opłacalności i raczej nie ma, co liczyć na dalszą ich obniżkę lub gotowość do negocjowania niższych cen transakcyjnych tego segmentu rynku.
Nowe inwestycje rozpoczynane są znacznie rzadziej niż w poprzednich 3 latach, więc oferta gotowych mieszkań będzie coraz bardziej kurczyć się, aż poszukiwane, najbardziej popularne mieszkania 2 pokojowe o powierzchni 43-45 m2. wyczerpią się. Jest prawdopodobne, że dzięki temu zyskają zainteresowanie mieszkania o nieco większym metrażu oraz lokale mieszkalne rynku wtórnego o podobnych parametrach i atrakcyjnej lokalizacji. Osoby i rodziny spełniające kryteria ubiegania się od dopłaty rządowe w ramach "Kredytu dla Młodych" ( MdM ) są w swoich wyborach ograniczone dopuszczalną przez program powierzchnią mieszkalną.

Wszyscy, zaciągający kredyt hipoteczny, muszą mieć świadomość, że wyliczone obecnie raty kredytu z pewnością wzrosną w perspektywie kilku najbliższych lat. Warto, więc już teraz zastanowić się, czy wyższe raty nie przeciążą domowego budżetu.
Przecież każdy m2 nabywanego mieszkania bezpośrednio przekłada się na długoterminowe zobowiązanie, a więc dla własnego dobra nabywców bezpieczne i racjonalne będzie nie wykorzystanie do maksimum, wyliczonej przez kredytodawcę kwoty zdolności kredytowej.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*