Co ujawnia „Avatar”?

dżunglaW austriackiej gazecie „Bergauf” ukazał się artykuł na temat związku młodych osób i dzieci z naturą.

W artykule przedstawiono kilka szokujących faktów na temat austriackich dzieci i młodzieży. Według czasopisma najmłodsze pokolenie bije rekordy w konsumpcji alkoholu i nikotyny, młodzi mężczyźni cierpią na nadwagę, a psychiczne zaburzenia są coraz częstszym powodem brania L4.

Zamiast spaceru na świeżym powietrzu ulubionym zajęciem dzieci i młodzieży jest „shoppen gehen” (robienie zakupów), słuchanie muzyki, granie na komputerze. Jest tak wiele aktywności, jakie oferuje się dzieciom w 4 ścianach, że kontakt z naturą jest dla nich czymś obcym. A jak podają autorzy artykułu to kontakt z naturą wprowadza harmonię i jest w stanie złagodzić zaburzenia.

Dorastanie w kontakcie z przyrodą powoduje harmonijny rozwój jednostki ludzkiej.

Pomiędzy człowiekiem, a naturą istnieje więź. Człowiek wywodzi się z natury i dla zdrowego życia potrzebuje być z nią w kontakcie.

W „Avatarze” więź przedstawiona jest jako fizyczna nić. Każda z żyjących istot na planecie Pandora posiada możliwość fizycznego połączenia się w więź. Mieszkańcy planety poprzez stworzenie więzi mogą porozumiewać się ze zwierzętami.  Na planecie rosną drzewa, z którymi też można się łączyć, przekazywać myśli, wspomnienia.

W normalnym świecie zbudowanie więzi odbywa się w bardziej skomplikowany sposób. Z naturą trzeba dłużej przebywać, by powstał z nią związek. Nie wystarczy być raz poza domem.

Wraz z rozwojem nowych technologii i łatwego dostępu do niej współczesne społeczeństwo oddala się od natury. Dla najmłodszego pokolenia jest to o tyle niebezpieczne, że dzieci są odcięte całkowicie od natury.  Życie w „sztucznym” świecie może zaburzyć harmonijny rozwój dzieci.

Kinowy obraz „Avatar” odkrywa na nowo świat. Pokazuje wagę więzi pomiędzy istotami myślącymi, a naturą. Warto wraz z dziećmi podobnie, jak w „Avatarze” odkryć świat na nowo, pokazać im istniejące dookoła piękno i bogactwo przyrody. Nauczyć je obcowania z naturą.

dziecko i przyroda

Tak jak zachwyca nas fluorescencyjny świat „Avatara” podobnie dzieci zachwycić może zapalenie ogniska, spanie pod namiotem, ciemne niebo usłane gwiazdami. Nautiri pokazała ... piękno świata - Pandory. Piękne dla dziecka będzie nauczenie go odczytywania znaków z nieba – rozpoznawania Drogi mlecznej, Oriona, Dużego i Małego wozu.

796500_peligro_-_danger[1]

Jako część natury, jako potomkowie istot, które przez miliony były ściśle połączone z naturą mamy wewnętrzną potrzebę przebywania w naturalnym środowisku. Im szybciej pokażemy bogactwo natury dzieciom, tym zdrowsze i szczęśliwsze będą one w dorosłym życiu.

„Bergauf”. Das Magazin des Oesterreichischen Alpenvereins seit 1875. 02/2010. April-Mai.

Autor J.V.

---

ABC Mądrego Rodzica: Droga do Sukcesu

Dowiedz się, jak pomóc swojemu dziecku osiągnąć sukces i sprawić, aby było szczęśliwe.

"Szkoda że mnie tak rodzice nie prowadzili.."

Rafał Banaś

Więcej

Mądre szczęśliwe życie.
Jak być szczęśliwym człowiekiem, który z łatwością rozwiązuje problemy, jakie życie stawia mu na drodze?

„Polecam książkę jako prezent dla młodych małżonków. Znajdą drogę do celu. Bez lektury – to nie jest możliwe! ”

Grzegorz Grefkowicz, właściciel drukarni cyfrowej

Więcej

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Related Posts with Thumbnails

Jeden komentarz do “Co ujawnia „Avatar”?”

  1. Pingback: avatar portal

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*