Co sądzimy o miłości?

serca
Z okazji nadchodzących "WALENTYNEK" nie zaszkodzi zastanowić się nad tym, co sądzimy o miłości.

Właściwie powszechnie uważa się, że miłość ma wiele znaczeń. Często rozumiana jest, jako długotrwałe oddanie, akceptacja, połączone z wzajemną opiekuńczością.
Równie często mówi się o miłości, jako krótkotrwałym, ale intensywnym i żarliwym zauroczeniu, powiązanym z efemeryczną atrakcją seksualną. To stan mocno poruszający wszystkie zmysły, choć podświadomie z góry wiadomo, że jest najprawdopodobniej jedynie ulotnym, szybko przemijającym zdarzeniem bez przyszłości.

Przeglądając wątki o miłości na forach internetowych, bardzo interesujące i zwracające uwagę jest podejście, że między osobami obdarzającymi się miłością nigdy nie mogą paść słowa "jestem ci winien". Bo prawdziwa miłość, to bezgraniczne uwielbienie, które skłania do dobrowolnego ofiarowanie siebie dla pełnego zrozumienia wzajemnych potrzeb i oczekiwań, a w żadnym razie zobowiązanie, czy akceptowanie pod presją sytuacji i okoliczności.
Chyba można powiedzieć, że jak większość ludzkich emocji miłość bywa względna i miewa różną naturę, co wynika prawdopodobnie z powodów, dla których wybieramy obiekt swojej miłości.
Jednych ludzi można kochać za intelektualne stymulowanie nas, za ich uczucia, które pragniemy i mamy naturalną potrzebę odwzajemniać.
Zdarza się, że obdarzamy miłością podziwiając za talent lub mądrość, albo inne szczególne cechy osobowości, które dostrzegamy z fascynacją i wysoko cenimy.
Niektórych kochamy za to, co można od nich dostać, ale czasami także za to, co pragniemy im dawać.
Wśród czynników silnie wpływających na odczuwanie miłości trzeba koniecznie wskazać, że bardzo istotne są również zachowania seksualne. Jeśli potrzeby i oczekiwania są zaspakajane spontanicznie, albo w otwartości i gotowości do akceptacji wzajemnych podpowiedzi tworzy się unikalna bliskość i więź fizyczna, która jest wyjątkowa i niepowtarzalna dla danej pary. Dzięki niej rodzi się poczucie bezpieczeństwa emocjonalnego, które w najlepszej swojej formie nie dopuszcza myśli o zdradzie, a więc również eliminuje niezdrową zazdrość.

Zastanawiające jest, że wiele osób łączy miłość z potrzebą odczuwania bezpieczeństwa materialnego oraz pragnieniem, aby u schyłku życia nie być narażonym na samotność. Ale czy łączenie tych dwóch sfer życia nie jest przypadkiem ukierunkowaniem i przyporządkowaniem wzajemnych relacji do sfery wzajemnych zobowiązań i uwarunkowań bytowych?

Z czasem w życiu większości par pojawiają się owoce miłości – dzieci. To one tworzą pokoleniowe więzy i cementują wiele związków – zarówno tych z miłości, jak i tych z poczucia zobowiązania i odpowiedzialności. Zdarza się także, że właśnie wspólne potomstwo przywraca wielu parom sens życia, więc nie można zaprzeczyć, że możliwy jest też powrót do głębokiej i szczerej miłości.
Każdy z wymienionych powodów może motywować osobno lub łącznie do odczuwania miłości, a dzięki temu do poczucia szczęścia. Dobrze jest, kiedy możemy tego doświadczać. Wspaniale jest, jeśli zdajemy sobie z tego sprawę i doceniamy to co mamy.

*** Polecamy KONKURS
Voucher do Sephora lub Marionnaud!
zostań testerką
wybierz swój ulubiony zapach
odbierz nagrodę!

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Related Posts with Thumbnails

Jeden komentarz do “Co sądzimy o miłości?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*