Co nam daje sauna? – o korzyściach zdrowotnych i duchowych

Coraz więcej osób interesuje się obecnie wyjazdem do ośrodków SPA, które oferują kompleksowe zajęcie się duszą i ciałem – a zatem masaże relaksacyjne, łaźnie parowe czy właśnie możliwość korzystania z sauny. Istnieje wiele nowinek w tej sferze, które mają nas jeszcze lepiej odprężyć i zadziałać zdrowotnie na nasze ciało. I choć nie wszyscy wiedzą w jaki dokładnie sposób, coraz więcej osób chce spróbować. Co nam daje sauna – prawdziwa królowa takich ośrodków?

Sauna – wymysł Wikingów
Co prawda prawdziwe początki sauny sięgają chyba początków istnienia człowieka i wiedzy o tym, ze rozgrzany kamień jest w stanie trzymać ciepło, a następnie oddać je do otoczenia, jednak dla czasów nowoczesnych wynaleźli ją Wikingowie. Samo słowo pochodzi zresztą właśnie z języka starofińskiego, a jak twierdzą badacze sama kultura używania sauny wzięła swój początek na terenach Finlandii około 2 tysiące lat temu. Sauna stała się popularna zwłaszcza w tych krajach, gdzie przez jakąś część roku (lub większą jej część) jest zimno – a zatem głównie w krajach skandynawskich, lecz także i w Polsce.

Sauna dla zdrowia i urody
Nie byłoby pewnie tak wielkiego zainteresowania sauną, gdyby nie jej korzystny wpływ na zdrowie oraz urodę. Oczywiście, nie wszyscy mogą z takich dobrodziejstw korzystać (nie jest zalecana na przykład dla osób zmagających się z przeróżnymi schorzeniami układu krążenia), ale kto tylko może, powinien – polecana jest przede wszystkim sportowcom i osobom aktywnym fizycznie. Dlaczego? Ponieważ pomaga podnieść wydolność organizmu oraz jego odporność (poprzez hartowanie). Regularne wizyty w saunie są też zbawienne dla urody – głównie dla skóry. A osobom, które są zestresowane sauna pomoże się zrelaksować po ciężkim dniu.

Saunowanie – Park Wodny Bania
W Polsce istnieje wiele ośrodków i SPA, gdzie można udać się na kilka godzin, albo na dłużej – i w ten sposób skorzystać z bogatej zwykle oferty. Niektóre miejsca są oczywiście o wiele lepiej przygotowane na przyjęcie turystów niż inne. Takim miejscem jest z pewnością ulokowany w Białce Tatrzańskiej Park Wodny Bania. Sauna jest jedną z głównych atrakcji – tym bardziej, że nie ma tylko jednej dla wszystkich. Można zdecydować się (zgodnie ze swoimi upodobaniami) na przykład na saunę fińską, łaźnię parową, grotę kamienną solną czy saunę starą góralską. Także i Ruska Bania przyciąga wielu zainteresowanych. Do ośrodka można przybyć całą rodziną, ponieważ atrakcji jest wiele również dla najstarszych i najmłodszych jej członków – a samo miasteczko jest piękne i słynie z atrakcji skierowanych dla turystów.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*