Co należy wiedzieć o alergii u dzieci?

Alergie dotykają sporej części społeczeństwa. Wykryć je można już u niemowlaków, którym najczęściej dokucza alergia pokarmowa. Rodzajów uczuleń jest wiele i każde objawia się inaczej oraz na różnych etapach rozwoju dziecka. Jest to przypadłość dziedziczna, uwarunkowana genetycznie, więc często nieuleczalna. Ale z alergiami da się żyć! Co warto o nich wiedzieć?
bigstock_cute_child_girl_at_camomile_fi_21891833

Czym jest alergia?

Alergia sama w sobie nie jest chorobą, a objawem pewnej przypadłości organizmu dziecka lub dorosłego. Związane jest to z nadwrażliwością układu immunologicznego na pewne czynniki. Przy kontakcie z niektórymi substancjami - np. zawartymi w jedzeniu czy też pyłkami - organizm reaguje, broniąc się przed nimi, ponieważ uznaje je za wroga. Takie substancje nazywane są alergenami. Alergia najczęściej wynika z uwarunkowań genetycznych - jedno z rodziców jest alergikiem lub obydwoje. Jednak warunki środowiskowe, dieta czy też leczenie antybiotykowe mogą spowodować wystąpienie alergii lub uczulenia u dziecka, a nawet u dorosłej osoby. Zależy to przede wszystkim od stanu układu immunologicznego - gdy jest bardziej osłabiony, istnieje większe ryzyko wystąpienia nadwrażliwości przeciwciał na pewne substancje.

Jak objawia się alergia?

Alergię często łatwo pomylić ze zwykłym przeziębieniem lub innymi chorobami. Najczęściej występującymi objawami są katar i kaszel. Jeśli trwają one ponad tydzień i utrzymują się praktycznie przez cały czas, to należy koniecznie odbyć konsultację u alergologa, który wykryje ewentualne uczulenie. Najczęściej występują one przy alergii na pyłki roślin, roztocza zawarte w kurzu czy sierść niektórych zwierząt, np. kotów, psów lub świnek morskich. Ten rodzaj najłatwiej pomylić z przeziębieniem, lecz równie łatwo jest je wykryć i zdiagnozować. Z kolei inny rodzaj alergii, jakim jest alergia pokarmowa, to już twardszy orzech do zgryzienia. Alergia pokarmowa objawia się u dziecka często wysypką, swędzeniem, kolką i wzdęciami. Łatwo ją wykryć, gdyż zauważyć ją można już w pierwszych tygodniach życia dziecka, jednak trudniej określić, co jest dokładnie przyczyną reakcji alergicznej. Innymi objawami alergii mogą być także opuchlizna lub wstrząs anafilaktyczny, co dotyczy najczęściej uczulenia na jad owadów.

Przyczyny alergii

Alergie ujawniają się z powodu nadwrażliwości układu immunologicznego i najczęściej jest to dziedziczne. Warto zaznaczyć, że dziedziczy się atopię, czyli skłonność do produkcji większej ilości przeciwciał przy kontakcie z alergenem. Jednak może zdarzyć się i tak, że alergia pojawia się u dziecka, choć żaden z rodziców nigdy jej nie miał. Wtedy przyczyn należy szukać w różnych środkach chemicznych służących do prania lub mycia, które są najczęstszym powodem uczulenia. Taka nadwrażliwość przeważnie objawia się swędzeniem skóry, wysypką lub łuszczycą.

Jak walczyć z alergią?

W zależności od rodzaju uczulenia zaleca się inne środki zaradcze i terapie. W przypadku alergii pokarmowej należy najpierw określić, które konkretnie produkty wywołują reakcje alergiczne. W tym celu najlepiej przeprowadzić testy alergiczne w trakcie konsultacji u alergologa. Dobrych specjalistów znajdziesz w Centrum Medycznym Medintel. Testy można wykonać na dwa sposoby - poprzez pobranie krwi lub testy na skórze. Krew można pobrać już u niemowląt, natomiast testy skórne przeprowadza się u dzieci powyżej 4 roku życia. Po wykryciu przyczyny alergii zazwyczaj należy wyeliminować dany produkt z diety. Najczęstszą alergią pokarmową u dzieci jest alergia na krowie mleko i wszelkie produkty mleczne. Najzdrowszym mlekiem dla niemowlaka pozostaje mleko matki, która jednak musi odstawić na okres karmienia wszelkie mleczne produkty. Z kolei alergie z katarem siennym, zapaleniem spojówek lub kaszlem - wywoływane przez pyłki roślin, sierść zwierząt lub kurz - zwalcza się, stosując odpowiednie leki lub antybiotyki. Należy także utrzymywać sterylną czystość w domu, a zwierzaka oddać w dobre ręce. W przypadku uczuleń na jad owadzi, które są najgroźniejsze dla zdrowia, najważniejsza jest natychmiastowa reakcja po ukąszeniu. Szybki telefon na pogotowie lub podanie surowicy często pomaga uratować zdrowie lub życie dziecka.

Zanim jednak podejmiemy jakąkolwiek terapię samodzielnie, należy skonsultować się z alergologiem. Dobrego i rzetelnego specjalistę można znaleźć na przykład w warszawskim Centrum Medycyny Dziecięcej Medintel. Ofertę centrum można znaleźć na stronie: http://medintel.com.pl.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Related Posts with Thumbnails

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*